pixabay

Prvý sneh prišiel tento týždeň aj do nížin. Mal však trvácnosť len niekoľkých hodín. V nasledujúcich hodinách sa oblačnosť zmenší a teploty poklesnú.

Tohtoročný Martin priniesol na niektoré miesta nášho územia prvý tohtoročný sneh. Snehu sa dočkalo aj naše hlavné mesto. Snehové vločky síce poletovali na viacerých miestach, ale poprašok sa vytváral predovšetkým od nadmorskej výšky 400  m n.m. Nasledujúce hodiny sa počasie na našom území začne zlepšovať a na oblohe vykukne slnko.

Od západu ovplyvní počasie tlaková níž

V priebehu nedele sa snehové zrážky v podobe prehánok alebo občasného sneženia budú vyskytovať ešte v oblasti východného Slovenska. Východne od Slovenska sa bude nachádzať tlaková níž, ktorá oblačnosť a zrážky prinesie ešte na spomínaný východ. Na celom území však pocítime chladnejší vzduch, ktorý k nám bude prúdiť po jej okraji od severovýchodu.

Od západu sa súčasne nad našu oblasť začne nasúvať tlaková výš, ktorá prinesie zmenšenie oblačnosti. Zatiaľ čo na východe bude ešte oblačno so snehovými vločkami, tak na západe vykukne slnko.

V nasledujúcich hodinách ochladenie

V priebehu noci na pondelok budú zrážky ustávať aj na východe a oblačnosť sa začne zmenšovať. Pri zmenšenej oblačnosti budú klesať teploty. V noci na pondelok poklesnú na -2 až -8°C, ale v dolinách a v kotlinách budú klesať aj pod -10°C a to predovšetkým v oblastiach, kde sa nachádza snehová pokrývka.

V chladnom vzduchu zostaneme aj nasledujúce hodiny. Počas pondelka a utorka vystúpia maximálne denné teploty na 0 až +5°C, na severe sa očakáva slabý celodenný mráz.

Zmena príde v stredu

Počasie sa opäť zmení v stredu a opäť k horšiemu. Cez naše územie by mal začať postupovať oklúzny front. Spočiatku prinesie sneženie, ktoré však rýchlo bude v nižších polohách prechádzať do kvapalných zrážok. Keďže prízemná vrstva by mala byť naďalej prechladená, tak je vysoké riziko, že kvapalné zrážky, ktoré budú vypadávať môžu vytvárať na cestách poľadovicu.

V stredu tak treba opäť spozornieť.

iMeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )