Foto: youtube.com

Matej Mensatoris / / Lokál
Od úmrtia herca, komika, ale aj dramatika či spisovateľa Júliusa Satinského uplynie dnes už 15 rokov.

Kto by si ho nepamätal. Originálny komik vytvoril s Milanom Lasicom dvojicu, ktorá viac ako štyri desaťročia zabávala divadelných a televíznych divákov inteligentným humorom. Stali sa zakladateľmi moderného slovenského humoru, ktorý sa odpútal od typu zábavného ľudového rozprávačstva a predstavoval spôsob intelektuálneho satirického nazerania na svet. Pripomeňte si jeho jedinečnosť a presvedčte sa, že podobný talent by ste v slovenskom šoubiznise nenašli. 

Originálny herec

Július Satinský stvárnil množstvo divadelných postáv v hrách domácich a svetových dramatikov. Obsadzovali ho do televíznych inscenácií a filmov. Známe sú filmy Slávnosť v botanickej záhrade (1969), Nekonečná – nevystupovať (1978) či už kultový film S tebou mě baví svět (1982).

Aj ďalšie filmy kde hral, sa zapísali hlbokými písmenami do análov slovenskej kinematografie. Stále, aj v dnešnej dobe sa mimoriadnej obľube tešia filmy ako Srdeční pozdrav ze zeměkoule (1982), Vesničko má středisková (1986) či Utekajme, už ide! (1987).

Posledným filmom, v ktorom si zahral, bol film režiséra Juraja Nvotu Kruté radosti (2002). Za herecký výkon v ňom mu na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) Art Film v Trenčianskych Tepliciach v júni 2003 in memoriam udelili prémiu.

Skvelý spisovateľ

Satinský bol známy tiež ako výborný spisovateľ či autor množstva scénok, dialógov i celovečerných programov. Svoj neopakovateľný humor tak rozdával aj knižne.0 Za všetky môžeme spomenúť napríklad Ktosi je za dverami, Večery pre dvoch, Nečakanie na Godota, Soirée, Radostná správa, Ako vzniká sliepka, Náš priateľ René, Nikto nie je za dverami, Jubileum či Čučoriedkáreň, Momentálne som mŕtvy, zavolajte neskôr alebo Listy z Onoho sveta. Okrem kníh pre dospelých písal aj pre deti, známa je jeho kniha Rozprávky uja Klobásu.

JÚLIUS SATINSKÝ – ROSPRÁFKY UJA KLOBÁSU(HEVI, 1996)13€Kniha je to nečítaná.

Posted by KLAusove KLEnoty on Donnerstag, 20. Oktober 2016

Veselý spevák

Július Satinský sa výrazne zapísal aj do slovenskej hudobnej scény. Spolu s Milanom Lasicom a Jarom Filipom vytvorili trio, ktoré svojimi skladbami bavilo tisíce poslucháčov. Ich nestarnúce hity s vtipnými a originálnymi textami aj dnes oceňujú poslucháči naprieč všetkými vekovými skupinami. Albumy ako Bolo nás jedenásť či S vetrom opreteky patria už medzi kultové počiny tohto tria, ktorých kvalita je overená časom. V skladbách trefným spôsobom parodovali spoločnosť a myslenie ľudí. Za všetky takéto skladby môžeme spomenúť napríklad Bicykel či Tepláky.

Neopakovateľný zabávač

Najvýraznejšie si však Satinského ľudia pamätajú ako zabávača. S Milanom Lasicom vytvorili duo, ktoré svojim intelektuálnym a trefným humorom bavili ľudí viac ako 40 rokov. Mnohí si Satinského pamätajú z televízneho programu Ktosi je za dverami, ktoré sa neskôr dočkalo aj svojho pokračovania pod názvom Všetci sú za dverami. 

Medzi obľúbené scénky medzi divákmi patria napríklad Španielska čižma či Telefón

Počas dlhých rokov si do svojej komickej talk-šou pozvali mnohé známe slovenské a české osobnosti. Za všetkých môžeme spomenúť napríklad Michala Dočolomanského, Ladislava Chudíka či Zdenu Studenkovú s ktorými natočili vtipné krátke scénky.

Celoživotné uznanie

Za svoje umenie a občianske postoje získal viacero ocenení. V roku 1989 dostal titul zaslúžilý umelec. Ešte počas života mu prezident SR Rudolf Schuster v januári 2002 udelil štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy. Na svojej poslednej zahraničnej návšteve vo funkcii prezidenta Českej republiky (ČR) v januári 2003 mu Václav Havel udelil štátne vyznamenanie ČR – Medailu Za zásluhy I. stupňa in memoriam.

Slovenská astronomická spoločnosť po Satinskom pomenovala planétku 15946. V roku 2004 na Bratislavskom bále po prvýkrát udelili cenu Júliusa Satinského s názvom Bratislavská čučoriedka. Reliéf nosa zosnulého humoristu v nadživotnej veľkosti sa v auguste 2004 stal prvým exponátom v Uličke slávnych nosov v Kremnici.

ulička slávnych nosov

Posted by Henrieta Horníková on Sonntag, 26. August 2012

V septembri 2006 mu odhalili sochu na Dunajskej ulici v Bratislave, kde strávil podstatnú časť života a ktorú tak nezabudnuteľne opísal. Urna s jeho popolom je uložená na bratislavskom Ondrejskom cintoríne na základe mimoriadneho povolenia.

Pozri aj: Historické Meme: Stránka plná čierneho a provokačného humoru, ktorá vás (prekvapujúco) o histórii naučí viac ako hodiny dejepisu v škole

wikimedia, TASR
0
Komentovať (0)