Foto: MovieStillsDB

Svet si pripomína tragickú smrť talentovaného a zbožňovaného herca.

Patril k hercom, ktorý bol rozpoznateľný veľmi ľahko a vidieť sme ho mohli vo viac ako dvoch desiatkach filmov rôznych žánrov. Svoj špecifický, ktorý bol preňho charakteristický, nemal. Jeho skutočný talent si však mnohí milovníci filmov uvedomili až po jeho tragickej a nečakanej smrti. Dnes si svet pripomína 12. výročie úmrtia talentovaného austrálskeho herca Heatha Ledgera.

Svoj prvý skutočný film nakrútil ešte v roku 1997, kedy dostal príležitosť ukázať sa po účinkovaní v málo úspešných televíznych projektoch na veľkom plátne. Dalo by sa povedať, že jeho hviezda odvtedy začala stúpať nahor. Po rolách v teenagerských filmoch ukázal, že je nielen miláčikom ženských sŕdc, ale dokáže stvárniť aj ťažko skúšané postavy v drámach.

Pri mene Heath Ledger zrejme najväčšmi rezonujú snímky ako Skrotená hora (Brokeback Mountain), Temný rytier (The Dark Knight) či Casanova. V jeho filmografii však z radu kvalitných snímok vyčnieva aj táto desiatka projektov, ktoré by mal každý fanúšik Ledgera vidieť minimálne raz (ak nie aj viackrát).

Legendy z Dogtownu / Lords of Dogtown

Náš výber najlepších filmov zosnulého Heatha Ledgera štartujeme menej známou snímkou režisérky Catherine Hardwickovej (Trinástka). V nej si (vtedy 25-ročný) austrálsky herec zahral jedného zo sponzorov zakladajúcich členov skateboardového tímu Z-Boys, ktorý sa v 70. rokoch 20. storočia preslávil tým, že k životu priviedol nový, revolučný štýl skateboardovania. Z-Boys, kedysi surferi, svojím agresívnym štýlom skombinovali dychvyrážajúce surferské kúsky so skateboardovými a stali sa v priebehu noci nielen obrovskou senzáciou, ale aj legendami zaspatej štvrte Dogtown v kalifornskom Venice.

Ledger si v snímke zahral po boku ďalších mladých hercov, mimo iného napríklad s Emileom Hirschom (Sexbomba od vedľa), Nikki Reed (seriál O.C. California), Johnom Robinsonom (Transformers) či Victorom Rasukom (seriály Stalker, Colony).

Imaginarium doktora Parnassa / The Imaginarium of Dr. Parnassus

Keď Ledger pracoval na azda najikonickejšom komiksovom filme všetkých čias, pracoval zároveň aj na vizuálne podmanivom projekte režiséra Terryho Gilliama. Žiaľ, dokončiť ho nestihol.

Imaginarium Dr. Parnassa nie je filmom, ktorý ulahodí každému divákovi. Dobrodružné fantasy sa dokonca stalo finančným prepadákom, keďže počas otváracieho víkendu snímka zarobila len 334-tisíc amerických dolárov (rozpočet filmu bol 30 miliónov dolárov) a v USA celkovo zarobila 8 miliónov dolárov. Iné to ale bolo v celosvetovom meradle, kde sa tejto, pre niekoho chaotickej, snímke darilo aj napriek komplikáciám, ktoré smrť hlavného hrdinu spôsobila.

Nakrúcanie bolo na pár mesiacov prerušené. Režisér a scenárista snímky Terry Gilliam napokon scenár prepísal a Ledgerovu postavu bez nároku na honorár dohralo trio hollywoodskych hviezd Johnny Depp, Colin Farrel a Jude Law. Všetci traja herci svoje zisky venovali Ledgerovej dcére Matilde.

Partička B. D. / I’m Not There

Ledger dostal priestor aj v experimentálnom filme Todda Haynessa o živote a tvorbe známeho hudobníka Boba Dylana. Popri ďalších piatich hlavných predstaviteľoch v ňom stvárnil rôzne dekády a žánre obľúbeného speváka. Boba Dylana tak odprezentoval černošský chlapec doslova posadnutý folkom Woody (Marcus Carl Franklin), spevák a rebel Jack (Christian Bale), básnik Arthur (Ben Whishaw), známy herec so životom v troskách Robbie (Ledger), milovník starého folklóru Billy (Richard Gere) aj žena menom Jude (Cate Blanchett), ktorá stvárnila Dylanove obdobie plné drog a improvizácií v 60. rokoch minulého storočia.

Hviezdami nabitá snímka si získala srdcia nielen kritikov, ale aj divákov a vynikla naozaj hviezdnym obsadením. Okrem už spomenutých sa vo filme objavila napríklad aj Charlotte Gainsbourg, Julianne Moore, hudobník Eddie Vedder či Michelle Williams.

Blackrock

Tento film je zrejme Ledgerovým najmenej známym projektom, v ktorom sa objavil, no o to viac prekvapí jeho kvalita. Tú na portáli ČSFD vychválilo viacero užívateľov, ktorí snímke udelili hodnotenie celkové hodnotenie 77 %.

Dráma Blackrcok je Ledgerovým prvým celovečerným filmom, v ktorom sa síce objavil v malej, no zaujímavej (a negatívnej) postave mladíka Tobyho, ktorý spolu s kamarátmi na pláži znásilní 15-ročnú dievčinu. Incidentu sa prizerá mladý surfer Jared (Laurence Breuls), ktorý však dievčaťu nijak nepomôže. Znásilnená Tracy je ešte v tú noc nájdená mŕtva. Začína sa vyšetrovanie vraždy a Jared sa musí rozhodnúť, čo spraví – povie pravdu, čo videl alebo ochráni štvoricu svojich priateľov?

Candy

Zabudnúť nemôžeme ani na snímku Candy, v ktorej Ledger zahviezdil po boku Abbie Cornish. Film nakrútený podľa knižnej predlohy spisovateľa Lukea Daviesa sleduje príbeh krásnej mladej maliarky Candy, ktorá prežíva veľkú lásku s príležitostným básnikom Danom. Láska je však v akejkoľvek podobe pomerne prchavá a dvojica sa snaží nespútanú vášeň udržať vo svojom vzťahu nažive čo najdlhšie a jediné riešenie vidia v užívaní heroínu. Závislosť ich však kruto ničí a rovnako tak aj ich vzťah.

Casanova

V roku 2005 sme Ledgera mohli vidieť aj ako zvodcu žien Giacoma Casanovu, ktorého priezvisko sa stalo akýmsi synonymom pre pomenovanie muža, ktorý sa rád dostáva pod sukne nežnejšieho pohlavia.

Postava milovníka žien Ledgerovi sadla, no mnohých divákov od sledovania tohto filmu odradí trošku pomalší rozbeh. Druhá polovica filmu je však nesmierne svižná a dokazuje, že režisér Lasse Hallström je omnoho viac, ako len rozprávač dramatických a milých rodinných príbehov (režíroval Čokoládu s Deppom v hlavnej úlohe, film s DiCapriom Čo žerie Gilberta Grapea či psie drámy Hačikó a Psia duša). Casanovu diváci zbožňujú aj 15 rokov od premiéry a dovolíme si tvrdiť, že jeho príbeh sa už nikomu nepodarí stvárniť tak, ako sa to podarilo práve Ledgerovi.

Ples príšer / A Monster’s Ball

O tom, že Heath Ledger si dokázal vybrať vskutku zaujímavé postavy, svedčí aj jeho účasť na filme režiséra Marca Forstera (Hľadanie Krajiny-Nekrajiny, Svetová vojna Z, Quantum of Solace) Ples príšer.

Snímka, ktorá sa zaoberá problematikou rasizmu predstavuje príbeh bachara Hanka (Billy Bob Thorton) pracujúceho vo väznici pre odsúdených na smrť. Na rovnakej pozícii pracoval kedysi jeho otec a pracuje tu aj jeho syn Sonny (Ledger). Vzťah medzi otcom a synom je však na bode mrazu a Sonny bojujúci s depresiami si napokon siahne na život, čo Hanka donúti zamestnanie opustiť. Pred touto smutnou udalosťou ale obaja asistujú pri poprave černošského väzňa, s ktorého manželkou Leticiou (Halle Berry) sa neskôr Hank zoznámi a začne si s ňou milostný románik. To, že asistoval pri poprave jej manžela, jej ale neprezradí a je len otázkou času, kedy sa to Leticia dozvie.

10 vecí, ktoré na tebe nenávidím / 10 Things I Hate About You

Dnes už (dá sa povedať) kultová teenagerská komédia, vďaka ktorej sa z Ledgera stal miláčik dievčenského publika, našla svoju inšpiráciu v známom Shakespearovom diele Skrotenie zlej ženy.

Film zasadený do moderného sveta sleduje príbeh dvoch sestier – obľúbenej Biancy (Larisa Oleynik) a jej staršej a tak trochu divnej Kat (Julia Stiles), ktorá je na rovnakej strednej škole vyvrheľom. Problém nastáva, keď otec Biance zakáže stretávať sa s chlapcami, pokým si nejakého nenájde aj jej staršia sestra. A keďže Bianca nechce za svojimi spolužiačkami zaostávať, rozhodne sa zosnovať plán a dať ju dohromady s rovnako podivným chalanom Patrickom (Ledger). Ak si totiž títo dvaja padnú do oka, bude môcť začať randiť aj ona.

Nadčasová romantická komédia má svojich fanúšikov aj viac ako 20 rokov po svojom uvedení v kinách. Bola napríklad aj predlohou rovnomenného televízneho seriálu z roku 2009, za ktorým stála režisérka pôvodného filmu.

Skrotená hora / Brokeback Mountain

Svoje herecké majstrovstvo Ledger naplno ukázal a ohúril ním masy, keď stvárnil postavu homosexuálneho kovboja. A bola to presné tá úloha, ktorá ho naplno vystrelila do hollywoodskeho neba, a za ktorú si vyslúžil svoju vôbec prvú nomináciu na prestížneho Oscara. Uspieť sa mu ale nepodarilo. Skrotená hora však aj tak tri cenné sošky získala – za réžiu, adaptovaný scenár a hudbu.

Temný rytier / The Dark Knight

Film, ktorý netreba predstavovať, pretože je tým najlepším, v čom Ledger počas svojej kariéry účinkoval. Stvárnenie tejto postavy mu však bolo osudné. Keďže chcel podať čo najlepší výkon, robil pre to viac, ako bol schopný zvládnuť. Skončilo sa to tak, že musel brať silné antidepresívae, ktorými sa nevedomky predávkoval. Americká Filmová akadémia mu za herecký výkon udelila posmrtného Oscara za Najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe. Rovnako tak sa stalo aj na udeľovaní Zlatých glóbusov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )