Foto: pixabay

Gén nájdený v labradoroch by mohol priniesť odpoveď na to, prečo sú tieto psy tak často obézne a hladné.

Jedným z najobľúbenejších psích plemien je labrador. Tieto milé psíky sú známe svojou prítuľnosťou, lojalitou k pánovi a krásnym výzorom. Mnohí tiež ocenia to, že sa dajú aj pomerne ľahko vycvičiť. Pri toľkých pozitívách sa však ukazuje aj jedno malé negatívum. A tým je, že labradory sú často hladné a od svojho majiteľa vyžadujú mnohokrát nejakú tú maškrtu navyše. To má ale za následok, že títo krásni štvornohí miláčikovia bývajú až príliš často tuční. 

Vedci sa preto chceli pozrieť na to, čo u tohto plemena spôsobuje neustály hlad a následnú obezitu. A zistili zaujímavú skutočnosť. Ak ste si mysleli, že pes je tučný preto, lebo je jednoducho maškrtný, tak v prípade labradora to nie je úplne tak. Vedci z univerzity v Cambridge objavili gén, ktorý spôsobuje u týchto psov neustálu chuť na jedlo. V ich vyjadrení uvádzajú, že labradory sú „geneticky hladní“ a nemá to nič spoločné s tým, že by boli rozmaznaní maškrtami od svojich majiteľov.

Foto: pixabay

Vedci dúfajú, že ľudia tak lepšie pochopia, čo sa skrýva za hladom týchto psov no zároveň varujú, aby sa šľachtitelia nepokúšali tento gén odstraňovať. To by totiž mohlo viesť k odstráneniu znakov, ktoré robia labradora labradorom.

Aby vedci mohli vôbec dospieť nejakému záveru, musel prebehnúť výskum. V ňom analyzovali gény z 310 labradorov. Každého jedného psa zvážili a ich majitelia vyplnili dotazník. Na základe analýzy sa zistilo, že štvrtina psov mala v sebe aktívny gén POMC (proopiomelanocortin), ktorý úzko súvisí s obezitou. Psy s týmto génom vykazovali až o takmer dva kilogramy vyššiu hmotnosť ako tie psy, ktoré neboli nositeľom génu. Ich majitelia pritom starostlivosť nezanedbávali a psy mali dostatok pohybu a prístup k vyváženej strave.

Foto: pexels

Eleanor Raffanová, ktorá viedla štúdiu, uvádza: „Tento gén je bežný v labradoroch a má významný účinok na psy, ktoré sú jeho nositeľom. To môže vysvetľovať, prečo sú labradory viac náchylné stať sa obéznymi. Avšak nie je to priamym dôkazom, keďže tento gén sme zaznamenali aj u hladkosrstých retrívrov a tieto psy náchylné na obezitu nie sú.“

Preto bude potrebné vykonať ešte podrobnejšie štúdie a lepšie zanalyzovať gény labradorov ako aj hladkosrstých retrívrov aby sa našiel priamy dôkaz, že za obezitou stojí práve opisovaný gén. Avšak nové zistenia môžu aspoň upokojiť majiteľov v tom, že za prípadnú nadváhu svojho psa nenesú priamu zodpovednosť, ale že v tomto prípade „vinu“ za obezitu ich miláčikov nesie z časti príroda.

Pozri aj: Tyranosaurus, tuleň či dokonca Ježiš. 15+ veselých fotografií psov, ktoré sa na psy vlastne ani nepodobajú

ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )