Japonská spoločnosť YKK je najväčším výrobcom zipsov na svete. Tieto zipsy sú známe svojou vysokou kvalitou a keď ich máte na oblečení, môžete si byť istí, že sa vám tak skoro nepokazia.

Ak sa pozriete na zips na svojich nohaviciach či bunde, je celkom možné, že na ňom budú tri písmená: YKK. Táto skratka predstavuje najväčšiu spoločnosť na svete na výrobu zipsov. YKK patrí dlhé roky medzi top producentov zipsov a jej miesto na trhu je neochvejné. Spoločnosť vyrába viac ako 50% všetkých zipsov na svete a medzi jej odberateľov patria svetové značky, ktoré na svoje produkty chcú to najlepšie. A YKK im to vie dodať. 

YKK je skratkou Yoshida Kōgyō Kabushiki, ktorú založil v roku 1934 japonec Tadao Yoshida. V začiatkoch firma vyrábala zipsy ručne, neskôr sa výroba zautomatizovala, čím sa zvýšila produkcia, ako aj kvalita.

Spoločnosť má závody až v 71 krajinách a zamestnáva dokopy vyše 40-tisíc zamestnancov. Okrem výroby už legendárnych zipsov spoločnosť vyrába aj gombíky, cvoky, spony či suché zipsy. Jednoducho, ak si potrebujete zapnúť svoju bundu či kabát, YKK vám v tom ochotne pomôže.

pixabay
pixabay

Veľmi dôležitým bodom, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, je vývoj. Spoločnosť si sama navrhuje a vyrába stroje na výrobu zipsov, čím si upevňuje svoju líderskú trhovú pozíciu. Významným bodom je tiež technológia materiálov, ktoré firma neustále zdokonaľuje. Dôležitým know-how spoločnosti je stanovenie presného pomeru zliatiny zinku a medi, vďaka čomu zips dosahuje tie najlepšie možné vlastnosti a dlhoročnú funkčnosť.

zipupzipper.net
zipupzipper.net

No spoločnosť sa ale nevyhla problémom, ktoré vyplývajú z jej veľkosti a líderskej pozície na trhu. YKK dostala viaceré pokuty za kartelové dohody. Posledná pokuta vo výške takmer 20 miliónov eur však bola nakoniec znížená „iba“ na necelé tri milióny eur.

Okrem zipsov, gombíkov a ďalších podobných produktov firma podniká aj v ďalších, nesúvisiach odvetviach. Zaoberá sa architektúrou a je tiež veľkým producentom okien, dverí či vytvára fasády budov.

pixabay
pixabay

Takže ak ste doteraz netušili, čo tieto tri písmená na vašom zipse znamenajú, teraz už viete, že YKK označuje celosvetovú úspešnú firmu, ktorej ročný obrat sa pohybuje na úrovni približne 6 miliárd eur.

interez.sk (mmm), noizz.sk, ykk.com
Príbehy
0
Komentovať (0)