pixabay

Evolúcia vybavila pohlavné údy takmer všetkých cicavcov kosťou. No mužský penis ju nemá. Prečo je tomu tak?

Aj keď väčšine mužov by niečo také pripadalo zvláštne, tak kosť v penise je v živočíšnej ríši pomerne bežná vec. Od kostí, ktoré majú len niekoľko milimetrov, až po kosti veľké ako bejzbalová pálka. No evolúcia sa rozhodla, že mužov kosťou v penise nevybaví. S vysvetlením, prečo je tomu tak, a prečo muži nemajú baculum – kosť v penise, prišli najnovšie vedci z univerzity College v Londýne.

Článok pokračuje pod videom ↓

V nedávno publikovanej štúdii sa vedci rozhodli zistiť, prečo evolúcia odobrala mužskému pokoleniu kosť z ich penisov. Podľa hypotéz totiž muži stratili penisovú kosť kvôli tomu, že prešli od polygamných vzťahov k monogamným.

Podľa vedcov sa kosť v penise cicavcom vyvinula z viacerých praktických dôvodov. Asi najdôležitejším dôvodom bolo, že takto cicavce mohli mať sex po dlhšiu dobu, čím sa zvýšil predpoklad toho, že pri pohlavnom akte dôjde k oplodneniu. Iným dôvodom bola rýchlosť pripravenia sa na samotný styk.

Didier Descouens/Museum of Toulouse/Wikimedia Commons
Didier Descouens/Museum of Toulouse/Wikimedia Commons

Pri cicavcoch žijúcich v spoločenstvách totiž často záleží na rýchlosti, akou samec pristúpi k páreniu. Ak by mu to trvalo príliš dlho, samička by sa mohla rozhodnúť, že prejde za iným (rýchlejším) samcom. Náš blízky evolučný príbuzný – šimpanz bonobo má baculum veľký iba 6 milimetrov a pohlavný styk u nich trvá iba niekoľko sekúnd. Aj keď tu kosť styk nepredlžuje, plní funkciu okamžitej pripravenosti. Ak by samec nebol ihneď prístupný k páreniu, samička by od neho odišla k inému a jeho šance na rozšírenie svojich génov by tak boli veľmi malé.

„Naše zistenia naznačujú, že baculum zohráva dôležitú úlohu pri reprodukcii. Predĺženie vniknutia do samice pomáha samcovi znemožniť prístup k samičke iným konkurentom, a tiež zvyšuje jeho šance na odovzdanie genetického materiálu“, uvádza vedúca autorka štúdie Matilda Brindle vo svojom vyhlásení.

Rob Lee / Flickr
Rob Lee / Flickr

Baculum sa vyvinul u cicavcov pred 145 až 95 miliónmi rokov. No u ľudí, alebo lepšie povedané u mužov, túto kosť nenájdeme. Vedci predpokladajú, že u ľudí mohla táto kosť zaniknúť asi pred dvomi miliónmi rokov. Dôvody boli viaceré. Prvým bol prechod na monogamný štýl života. Tým potreba toho, aby muž bol pripravený okamžite na párenie odpadla, keďže predpoklad, že by muža v párení nahradil iný muž bol v takomto prípade veľmi malý a nepravdepodobný.

Aj úmyselné predlžovanie pohlavného styku stratilo v priebehu miliónov rokov zmysel. Muž aj tak zvyčajne ejakuluje počas pohlavného styku iba raz a priemerný pohlavný styk trvá iba niekoľko minút. A na to nie je z evolučného hľadiska vôbec potrebné, aby mali muži v penise kosť.

Pozri aj: 5 bežných mýtov o sexe, ktorým ste doteraz verili, no nie sú vôbec pravdivé

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články