Pixabay

Páni, mali by ste sa držať zlatého pravidla, pokiaľ ide o zapínanie saka. Nejde o prevratnú novinku, ale predsa z vás môže urobiť elegantného gentlemana. Aká je teda pravda v etikete, ktorá sa týka pánskych oblekov?

Ak si práve obliekate oblek, ktorý má dva gombíky, pamätajte, zapínajte si len vrchný gombík. Bez ohľadu na to akú farbu saka si obliekate, toto pravidlo platí vždy. Taktiež to platí aj pri pánskej veste, ktorú nosíte pod sakom. Okrem výsledného efektu sa budete cítiť aj pohodlnejšie.

Toto pravidlo sa berie ako evanjelium v pánskej móde. Módni návrhári dokonca prispôsobujú tkaniny, teda samotné látky tak, aby boli čo najpohodlnejšie a vyzerá to aj lichotivejšie, ak je spodný gombík rozopnutý.

Zároveň sa pýtate. „Prečo tam ten gombík je, ak ho nebudem používať?“ Odkiaľ pochádza táto tradícia?

Odpoveď siaha do histórie, do obdobia príliš tučného kráľa Edwarda VII.

Príbeh kráľa Edwarda, ktorý vládol v rokoch 1906-1910 je braný ako mýtus, no nie je to úplne pravda.

Obleky boli v tej dobe veľmi módne a nosil ich takmer každý, z rôznych vrstiev spoločnosti. Kráľ Edward bol príliš tučný na to, aby si dokázal zapnúť spodný gombík saka a preto sa mu mnohí vysmievali. Hovorí sa, že jedol dvanásťkrát denne plnohodnotné jedlo, pil čaj a kávu. Fajčil dvadsať cigariet denne a občas si vypil dobrú whisky. Na základe toho nariadil súdu aby tento prípad prešetrili. Súd z úcty k nemu vyhlásil, aby všetci občania Anglicka a priľahlých oblastí nosili rozopnuté spodné gombíky na svojich sakách či vestách. Koniec koncov sami uznali, že je to omnoho pohodlnejšie.

„Mýtus o kráľovi Edwardovi sa zdá príliš bizarný aby to bola pravda,“ hovorí riaditeľ GQ Robert Johnson. Pravdou je, že Edward nastavil trend rozopínania spodných gombíkov, ale postupom času prišli aj iné teórie o tomto trende.

Wikimedia Commons

Obleky sa rozopínali kvôli jazde na koni

Edwardovská teória je zastaraná, tvrdí sir Hardy Amies, módny návrhár a krajčír kráľovny Alžbety II. Je známy pre obleky, ktoré šije na mieru dokonca aj pre kráľovský dvor. Posledný gombík na saku sa rozopínal práve vtedy, keď páni jazdili na koňoch.

V roku 1992 sledoval prednášky, na ktorých prednášali o prvých módnych skvostoch a medzi nimi aj o oblekoch na jednoradové zapínanie. Tieto obleky mali 3 gombíky a boli vytvorené na nosenie vo voľnom čase. Mali voľný strih, takže boli vhodné pre jazdu na koni a držanie oprát.

W.G. Phillips

Sám Amies tvrdí, že pri jazde na koni bolo vhodné rozopnúť aj prvý gombík, nie však všetky naraz. Otvorené sako, ktoré veje vo verte, nepôsobí elegantne. Dodnes sa na módnych prednáškach hovorí o kráľovi Edwardovi ako o legende.

Dylan Martinez

V dnešnej dobe sa šijú obleky, ktoré majú dva gombíky, samozrejme nájdu sa aj iné. Amies ako návrhár, ktorý sa drží istého protokolu, vyrába obleky, ktoré majú tri gombíky ako úctu ku kráľovi Edwardovi a kráľovskému dvoru. Vždy však bol zástancom pohodlnej módy, ktorá sa dá pretaviť aj do nosenia oblekov.

Pozri aj: Niektoré nedávajú žiadny zmysel. 16 pravidiel modernej etikety, o ktorých ste doteraz nevedeli

interez.sk (Hana Dovcová) thisisinsider.com

Najnovšie články