Pixabay

Mimika a reč tela našich domácich miláčikov je niekedy ťažko pochopiteľná.

Práve ste prišli unavení domov z práce a vaša nová pohovka je dotrhaná a na koberci sa nachádza veľká mokrá škvrna. A váš pes na vás pozerá nevinnými očami. Čo to znamená, teda okrem toho, že vás čaká práca s upratovaním a čistením vášho domova? 

Profesor Nathan H Lents, autor publikácie Nie tak odlišní: Nachádzanie človeka v prírode vysvetlil, že ide o “ospravedlňujúci pohľad”. Ten si pes zachoval ešte z čias, keď sa vyvinul z vlka a predstavuje tak sofistikované správanie zvieraťa v skupine. Profesor ozrejmuje, že keď vlk počas hry alebo v inej situácií urobí niečo zlé, napríklad v zápale uhryzne iného, tak svorka ho odvrhne. Problematický vlk sa do svorky môže vrátiť až vtedy, keď začne ukazovať tento výraz, čím dáva najavo, že mu je to ľúto.

“Psy zdedili toto správanie a budú ho používať po akomkoľvek prehrešku, pri ktorom očakávajú že by mohol viesť k potrestaniu,” povedal profesor Lents.

cuteoverload.files.wordpress.com

Tento pohľad identifikujete ľahko. Pes má poddajný výraz, hlavu má zníženú, vyhýba sa očnému kontaktu a chvost je v neutrálnej polohe. To môže evokovať aj útočnú pózu, avšak v takom prípade by mal pes viac sklonenú hlavu a chvost schovaný medzi tele alebo medzi nohami.

“Mimika a reč tela sú bohatou formou neverbálnej komunikácie medzi zvieratami a komplexný rad signálov môže byť doprevádzaný len niekoľkými gestami. Kľúčom je kontext. Rovnako ako si zviera môže vysvetliť ľudský úsmev ako prejav agresivity, tak ani my nedokážeme vždy pochopiť reč tela zvierat”, uzatvára Nathan Lents.

Pozri aj: 16 užitočných bodov, pomocou ktorých dokážete rozoznať, čo sa vám pes snaží povedať rečou svojho tela

interez.sk (mmm), iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať