mentalfloss.com

Najnovší výskum vedcov ukazuje, že pravidelné čítanie kníh môže predĺžiť váš život. Ako je to vôbec možné, a čo sa stane, ak nebudeme čítať knihy, ale napríklad iba časopisy alebo noviny? Bude efekt rovnaký?

Existuje mnoho spôsobov, ako sa dá docieliť, aby sme žili čo najdlhšie. Najčastejšie sa spomína zdravý životný štýl, kvalitná strava, dostatok pohybu, a tiež skončenie s konzumáciou alkoholu či prestať fajčiť. No okrem týchto všeobecne uznávaných odporúčaní existujú aj ďalšie, ktoré až také samozrejmé nie sú. Jedným z takých odporúčaní je aj pravidelné čítanie kníh. 

Keď prídete do antikvariátu či do kníhkupectva, nie je možné nezaznamenať krásnu vôňu všetkých kníh naokolo. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo túto arómu spôsobuje a prečo nám staré knihy tak pekne voňajú? Prečítajte si náš článok a zistite, čo to spôsobuje.

Podľa novej štúdie odborníkov z univerzity v Yale si dokážete svoj život predĺžiť pravidelným čítaním kníh až o dva roky. Štúdia trvala až 12 rokov, počas ktorej vedci sledovali vyše 3600 účastníkov experimentu. Tých rozdelili do troch skupín. Jedna skupina nečítala knihy vôbec, druhá čítala knihy menej ako polhodinu denne a posledná skupina čítala knihy viac ako polhodinu denne, čo predstavuje vyše 3 a pol hodiny čítania kníh týždenne. Samozrejme vedci do svojej štúdie zahrnuli aj ďalšie faktory, ako je vek, zdravotný stav, sociálne zázemie, výšku príjmu či sklony k depresiám.

msecnd.net
msecnd.net

Na základe zozbieraných údajov zistili, že čím viac čítame knihy, tým väčšiu máme šancu, že budeme žiť dlhšie. To bolo najlepšie vidieť na druhej testovanej skupine, ktorá knihy čítala menej ako polhodinu denne. Podľa záveru vedcov aj občasné čítanie kníh môže predĺžiť váš vek, konkrétne takýto ľudia majú o 17 percent menšiu pravdepodobnosť úmrtia ako tí, ktorí nečítajú knihy vôbec.

Ak si ale myslíte, že vám stačí čítať články v časopisoch, v novinách či na internete, sklameme vás. Tento efekt sa ukázal iba pri čítaní kníh. Podľa vedcov je to preto, že kniha rozvíja naše kongnitívne schopnosti a podporuje našu predstavivosť. Zároveň nás čítanie kníh robí empatickými, podporuje sociálne vnímanie a zvyšuje naše EQ – emociálny kvocient.

picjumbo.com
picjumbo.com

Aj keď čítanie kníh môžeme len odporúčať, nie sú to len knihy, ktoré nám môžu predĺžiť život, či urobiť nás rozhľadenejšími a empatickejšími. Iné štúdie ukazujú, že napríklad aj počítačové hry dokážu na nás vplývať pozitívne, dokážu zvyšovať inteligenciu, či rozvíjať študijné schopnosti, čo prirodzene zvyšuje aj kvalitu života.

Ak máte teda rozčítanú nejakú knihu a dlhšie ste sa ku nej nevrátili, skúste si na ňu vyhradiť aspoň polhodinu denne. Okrem toho, že si pri čítaní oddýchnete a dozviete sa niečo nové, postupne si tak predlžujete aj svoj život. A to rozhodne stojí za to.

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)