The Evening Telegraph

Ak ste si doteraz mysleli, že už ste videli a počuli o všetkom, možno vám tento príbeh dokáže, že ste sa mýlili.

Ruku na srdce – kto z vás vydrží čo i len pár hodín bez teplého jedla či nejakej dobrej čokolády? Prinášame vám príbeh muža, ktorý to vydržal 382 dní. Viete, ako sa mu to podarilo? 

Hranice toho, ako dlho môžu ľudia fungovať bez jedla, je naozaj ťažké určiť. Bez vody človek nedokáže vydržať ani týždeň, no s hladovaním je to trošku inak. Angus Barbieri je príklad človeka, ktorý počas viac ako jedného roka nejedol absolútne nič.

Ako je to vôbec možné?

K dispozícií je dokonca aj dokumentácia pôstu tohto muža. Existuje niekoľko novinových príbehov, ktoré popisujú liečenie jeho utrpenia. Je v nich aj správa opisujúca skúsenosť, ktorú jeho doktori zverejnili v roku 1973 v Postgraduate Medical Journal.

Podľa nej prišiel vtedy 27- ročný Angus Barbieri do Univerzitnej Kliniky Medicíny v Škótsku hľadať pomoc. V tom čase bol veľmi obézny a podľa lekárov vážil až 207 kg. Doktori mu nasadili krátku diétu mysliac si, že mu pomôže, no v skutočnosti vôbec neočakávali, že ju vydrží. Ale keď sa dni bez jedla premenili na týždne, Angus cítil, že musí pokračovať v programe.

eveningtelegraph.co.uk

Jeho cieľ bol absurdný a až príliš riskantný. Túžil vážiť 49 kíl. Najväčším prekvapením pre doktorov bol fakt, že toto nebezpečné sebazaprenie dokázal dodržiavať nie v nemocničných priestoroch za pomoci lekárov, ale v jeho domácom prostredí. Do nemocnice chodil len na prehliadky a kontroly jeho zdravotného stavu. Pravidelné testy krvného cukru ukázali, že doktorov neklamal a skutočne nejedol. Bol naozaj schopný nejakým spôsobom fungovať. Týždne sa premenili na mesiace.

V priebehu tohto pôstu bral Barbieri pri rôznych príležitostiach vitamíny, vrátane doplnkov draslíka a sodíka. Bolo mu povolené piť kávu, čaj a perlivú vodu. Priznal, že niekedy prišiel čas a dal si cukor alebo mlieko do čaju. To však bolo najmä v posledných týždňoch hladovania. Na konci svojho utrpenia skutočne vážil 49 kíl. O päť rokov neskôr vážil 89 kíl a stále sa snažil udržiavať si svoju hmotnosť.

Aj vy sa pýtate, ako je vôbec niečo také možné? Keď už konečne skončila jeho diéta, ukončil ju raňajkami s jedným uvareným vajíčkom a krajcom chleba s maslom. Keď svoje raňajky zjedol prezradil, že sa cíti najedený, ale jedlo si teda vôbec neužil.

Barbieri stratil tak veľa svojej váhy, že by mohol zmestiť ešte ďalších dvoch ľudí do jeho starého oblečenia. Počas svojej hladovky dokonca prestal pracovať pre svojho otca v obchode Fish and Chip na Nelsonovej ulici. Príbeh tohto muža sa do sveta šíril neuveriteľnou rýchlosťou. Dokonca sa stal predmetom štúdia na University of Dundee, kde akademici horlivo skúmali dopady, ktoré má dlhodobý pôst na telo človeka. Po ukončení svojej diéty žil normálnym plnohodnotným životom vychovávajúc svojich dvoch synov. Zomrel v septembri v roku 1990.

evenigtelegraph.co.uk

Limity ľudského tela

Škótove hladovanie je najextrémnejší príklad diéty, aká sa kedy zaznamenala. Existuje však ešte jeden príklad. Muž menom Dennis Galer Godwin držal hladovku až 385 dní. Tým sa zapísal aj do Guinnesovej knihy rekordov. V roku 1964 výskumníci publikovali štúdiu, že predlžené hladovanie môže skutočne pomôcť obéznym ľuďom schudnúť, ak budú hladovať aspoň 117 dní. Ak premýšľate nad niečím podobným, nikdy to neskúšajte.

Tieto typy extrémnych diét môžu byť smrteľné. Nikto nedokáže prežiť bez energie, ktorá pochádza z potravín. Zatiaľ čo hladovanie bolo považované ešte v 60. a 70. rokoch za liek, lekári odišli od tejto stratégie, pretože je pravdepodobné, že zabije pacientov. Po určitej dobe telo začne spaľovať pomocou tuku a svalov, nakoniec spôsobí fyzické zmeny a tie zvyšujú šancu na infarkt. Dokonca aj nízkokalorické diéty, ktoré poskytujú dostatočnú výživu, zabíjali. Dôkazom toho sú pitevné správy, ktoré ukázali charakteristické znaky hladovania.

Barbieri naozaj ukázal, že otázka, ako dlho vydrží človek bez jedla, je vlastne nezodpovedaná. Určite však nie je riešením chudnutia to, že prestanete jesť.

Pozri aj: Jeho manželka zomrela, lebo sa nemala ako dostať do nemocnice. Za 22 rokov len s pomocou kladiva a sekáča prekopal horu a skrátil cestu z 55 na 15 km

Interez.sk (Anna Zábojníková) , businessinsider.com.au
Uložiť článok

Najnovšie články