boredomtherapy.com

Jeden muž, ktorý vlastnou inciatívou zmenil život v celej oblasti. Trvalo mu to 22 ťažkej práce rokov, no svoj sen i tak splnil.

Vo svete ľudia často nemajú taký dobrý prístup do miest, ako tomu je napríklad u nás na Slovensku. Zoberte si napríklad Indiu. Ľudia do najbližšieho mesta, nemocnice, školy či obchodu neraz cestujú niekoľko desiatok kilometrov. Inak tomu nebolo ani v indickej dedinke Gehlour. Všetko nakoniec zmenil jediný muž, ktorého príbeh vás chytí za srdce.

Dashrath Manjhi sa v dedinke Gehlour narodil v roku 1934. Bol chudobným robotníkom a dlhé roky pracoval ako baník. Dedinka Gehlour, v ktorej žil, bola odrezaná od zvyšku sveta. Keď chceli ísť ľudia do mesta alebo potrebovali navštíviť lekára, museli obísť vysokú horu a do mesta Gaya prejsť celých 55 kilometrov. Bolo to jediné spojenie s moderným svetom.

milaap.org

Počas práce v baniach sa zamiloval do ženy menom Falguni Devi. Oženil sa s ňou a niekoľko rokov žili spokojným životom. Jedného dňa mu Falguni niesla do práce obed, no na strmom teréne sa pošmykla a vážne zranila. Do najbližšej nemocnice to bolo 55 kilometrov, obchádzkou okolo hôr. Dashrath svoju ženu do nemocnice už nedostal. Na následky zranení zomrela a Dashrath sa stal vdovcom. To všetko kvôli chýbajúcej infraštruktúre a obchádzke do najbližšieho mesta.

boredomtherapy.com

Po smrti manželky sa Dashrath rozhodol, že zmení život v dedine Gehlour. Nechcel, aby niekto ďalší zomrel len kvôli tomu, že do nemocnice musí prejsť 55 kilometrov. Rozhodol sa teda vlastnoručne prekopať horou a skrátiť tak cestu do mesta. Zhromaždil nejaké náradie a v roku 1960 začal prekopávať horu. Bez použitia strojov, len s pomocou kladiva a sekáča a jednoduchých nástrojov. Každý deň vstal a kopal ďalej. Ľudia z dediny ho považovali za blázna, ale nechali ho žiť svoj sen.

milaap.org

Trvalo mu to celých 22 rokov no dokázal to. Z dediny Gehlour do mesta Gaya doslova prebúral 110 metrov dlhú a 10 metrov širokú cestu. Svojim výtvorom skrátil trasu do najbližšieho mesta z 55 na 15 kilometrov. Nielenže skrátil cestu do najbližšej nemocnice, ale spojil svoju rodnú dedinu so svetom. Ľudia si mohli konečne nájsť lepšiu prácu, kúpiť viac potravín, šatstvo a iné potrebné veci. Už viac nemuseli cestovať 55 kilometrov okolo hory. Teraz mali vlastnú cestu.

milaap.org

Dashrath Manjhi zomrel v roku 2007 na rakovinu. Dovtedy sa nielen v Indii, ale aj vo svete preslávil ako Mountain Man. Dashrathovi bol zorganizovaný veľký štátny pohreb a takmer každý bežný človek v tejto oblasti vie, čo Dashrath dokázal.

Pozri aj: Ani väzenie nedokázalo týchto ľudí zastaviť v tom, aby zmenili svet a históriu

interez.sk (red.), wikipedia.org, indiatoday.intoday.in
Uložiť článok

Najnovšie články