foto: Ivo Dimchev

Autorské inscenácie zo Slovenska, Česka, Nemecka či Belgicka v A4 – priestore súčasného umenia.

V bratislavskom priestore súčasnej kultúry – A4 sa uskutoční 6. ročník festivalu autorského divadla Pro-téza. Od 6. do 12. októbra sa divákom predstavia inovatívne a provokatívne inscenácie žánrovo na pomedzí fyzického divadla, dokudrámy, kabaretu a inštalácie. Filozofiou festivalu je prinášať výhradne tvorbu, ktorá nespracúva cudzie námety, ale pracuje s vlastnými témami a textami. Festivalový program pozostáva z domácich a zahraničných inscenácií, aké na Slovensku bežne nie sú uvádzané.

Úvodný večer festivalu autorského divadla otvorí nemecká performerka a filmová tvorkyňa Antonia Baehr. V súbjektívnom portréte My Dog is My Piano predstavuje umelkyňa nevšedný pohľad na vzťah svojej matky a jej psa. Baehr vytvára a zhudobňuje partitúru života dvoch bytostí, ktoré nehovoria spoločným jazykom, sú úplne rozdielne, no ich životy do seba zapadajú.

Dobrodružnou odbočkou mimo uzavretého divadelného priestoru je site-specific performance Apatia: Good Idea?, ktorá sa uskutoční 8. októbra od 14.00 na bratislavskej Hlavnej stanici. Divadlo Feste z Brna v spolupráci s pop-up kultúrnym stánkom Salónik pripravili originálny zážitok, pretože chcú dokázať, že aj na takom smutnom mieste, akým je bratislavská železničná stanica, možno nájsť niečo pekné.

Unikátny koncept a jeho provokatívne spracovanie prinesie v nedeľu 9. októbra po prvýkrát do Bratislavy bulharský performer a hudobník Ivo Dimchev. P Project je interaktívna inscenácia s hudobnými prvkami, ktorú majú v rukách samotní diváci. Vybraní štedro motivovaní dobrovoľníci dostanú priestor na javisku. Odmena pre odvážlivcov sa zvyšuje, no kontroverznosť zadaní tiež.

Domácu autorskú tvorbu zastupuje v programe performerka a režisérka Sláva Daubnerová s nevšednou pohybovo-vizuálnou dokudrámou na základe bizarného príbehu spievajúceho domu a jej obyvateľky. Solo lamentoso spracúva tému nejednoznačnosti pravdy a boja jednotlivca so spoločnosťou a kladie zásadné otázky o hraniciach ľudskosti. Inscenácia Solo lamentoso zožala úspech na festivale Nová dráma/New Drama 2016, kde získala Cenu študentskej poroty festivalu. Na festivale Pro-téza sa predstaví v pondelok 10. októbra.

s-daubnerova-solo-lamentoso-foto-j-gulyas

Program festivalu Pro-téza 2016 okorení prestížny krakovský súbor Teatr Nowy surreálnou revue Macabra dolorosa, inšpirovanou estetikou nemeckého kabaretu noir a expresionizmu prvej polovice 20. storočia. Inscenácia má silnú tému – inšpirovaná antickou Médeou či denníkom Magdy Goebbelsovej, je plná násilia a šialenstva a poukazuje na rozklad osobnosti v najintímnejšej fáze života ženy – matky.

Dávku filozoficko-experimentálneho divadla ponúkne divákom v záverečný večer inscenácia brnianskeho HaDivadla. Laserová romance je dekonštruovaným, nahým záznamom „komunikácie“ skupiny ľudí neznámeho počtu. Prejavy tisícov, stoviek alebo piatich osôb či jedného Ladislava Šerého, ktorý v hybridnom texte vrhá nielen kritický komentár na súčasnosť. Súčasťou sprievodného programu je výstava divadelného plagátu Mateja Plekanca v A4 – priestore súčasného umenia.

Vstupenky na festivalové predstavenia hľadajte v predpredaji na www.interticket.sk a na www.a4.sk.

Hlavným organizátorom festivalu autorského divadla Pro-téza je známe bratislavské divadlo SkRAT v spolupráci s A4 – priestorom súčasnej kultúry. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a regionálna dotačná schéma Bratislavského samosprávneho kraja.
Ďakujeme všetkým partnerom a mediálnym partnerom.

TS festivalu Pro-Téza (Miroslav Švoňava)
Príbehy
0
Komentovať (0)