foto: Wikimedia

Michaela / / Série
Čo sa skrýva na trendovom oblečení, ktoré nás upúta na figurínach?

Všetci vieme, že väčšina módneho oblečenia sa vyrába v krajinách, kde je otrocká práca, takmer žiadna mzda a desivá vízia budúcnosti. Robotníci v obrovských továrniach nemajú žiadne práva, len povinnosti. Robia od svitu do mrku, avšak niekedy sa stane, že za svoju prácu nedostanú zaplatené. To sa stalo aj robotníkom, ktorí vyrábali oblečenie pre módnu značku Zara. Tí sa však rozhodli nemlčať. Na nevyplatené mzdy upozornili netradičným spôsobom.

Zara. Obrovský módny gigant, ktorý má na svete viac ako 2200 predajní. Za jeden kúsok oblečenia necháte v obchode nie celkom zanedbateľnú sumu. Aj preto sa firma môže popýšiť ročným obratom viac ako 60-miliónov eur. Väčšina z nás by si myslela, že čo-to z tejto sumy príde do vrecka robotníkom, ktorí sa podieľajú na samotnej výrobe oblečenia. Avšak zákazníci v Istanbule boli upozornení na to, že nie vždy je to tak.

Volanie o pomoc, ktoré treba vypočuť

Comfy | Girls editorial. Simple and cozy. Check bow dress & grey cardigan

A post shared by ZARA Official (@zara) on

Len ťažko si môžeme predstaviť zúfalstvo tureckých robotníkov, ktorí sa rozhodli k dosť riskantnému činu. Do vreciek oblečenia vložili rukou napísané odkazy, kde prosili o pomoc pri vyplatení mzdy. Tovar sa dostal do obchodov v Istanbule. Tam ich našli nič netušiaci zákazníci, u ktorých tieto správy vyvolali obrovský šok. Robotníci nežiadali nič, čo by im nepatrilo. Žiadali od zákazníkov, aby podporili kampaň za lepšie pracovné normy a tlak na značku Zara, aby im vyplatila dlžné mzdy, ktoré sú naozaj veľmi biedne. O tejto správe informovala agentúra vy Associated Press.

„Vyrobil som tento tovar, ktorý si chystáte kúpiť, no ja zaň nemám zaplatené,“ stálo na kúsku papiera

This is #zaranewin | Check our latest arrivals in our stores and zara.com

A post shared by ZARA Official (@zara) on

Ako sa však ukázalo, nie je v tom len Zara. Tureckých robotníkov zamestnávala spoločnosť Bravo Tekstil, ktorá z ničoho nič zatvorila prevádzku, a to bez toho, aby pracovníkom vyplatila mzdu. Táto spoločnosť vyrába tovar aj pre Mango či Next. Avšak Zara má toho na rováši predsa len trošku viac, než iné módne značky. Podľa viacerých obvinení kašle na životné prostredie, výrobcovia sa sťažujú na otrockú prácu, do ktorej sú často zatiahnuté aj deti. Všetci robotníci samozrejme pracujú v katastrofických podmienkach. Zara sa síce minulý mesiac zapojila do projektu International Labour Organisation (ILO), ktorá má za cieľ zlepšiť pracovné podmienky, no ktovie, či všetky sľuby a záväzky neostanú len na papieri.

Samotní zástupcovia spoločnosti sa však zatiaľ k samotnej kauze nevyjadrili. Nabudúce, keď si budete skúšať oblečenie v Zare, skúste si prezrieť vrecká.

Pozri aj: V Paríži otvorili prvú reštauráciu pre nudistov. Ihneď vyvolala obrovský záujem

independent.co.uk
Komentovať (0)