tuku.cn

Michal Blaško / / News
V ktorom meste si viete predstaviť svoj život? Je to maličká dedinka uprostred hôr či obrovské veľkomesto plné ruchu a nočného života?

Celosvetová spoločnosť Arcadis sa rozhodla preskúmať to, v ktorých mestách sú najlepšie podmienky pre život. Zostavili tak rebríček, ktorý sa skladá zo 100 miest celého sveta. Zaujíma vás, ktoré mesto je pre život najlepšie, na ktorom mieste skončila Praha, aké mestá predbehla a ako je na tom naša Bratislava?

Tento prieskum zahŕňal tri kategórie, podľa ktorých sa určoval rebríček. Boli to ľudia, zem a zisk. Mestá sa hodnotili podľa tamojšej dopravy, ľahkosti podnikania, turistického ruchu, HDP na jedného obyvateľa, miery zamestnanosti a ďalších.

Praha sa stala jedným z najlepších miest pre život. Umiestnila sa na siedmej priečke, čím si zaslúžila prívlastok jedného z najbohatších a ekonomicky najviac prosperujúcich miest na svete. Víťazom celého rebríčka sa stal Singapur, ktorý je najbohatším mestom sveta – no Arcadis varuje pred tunajším starnúcim obyvateľstvom a upozorňuje na potrebu väčších investícií do sociálnych štruktúr.

Praha však dokázala predbehnúť mestá, ako New York, Paríž, Mníchov, či dokonca San Francisco. Na siedmom mieste sa umiestnila vďaka tomu, že hrubý domáci produkt na osobu je dvakrát väčší ako v celej krajina. Ide o jednu za najbohatších častí Európskej únie.

No a zaujíma vás, ako dopadla Bratislava? Bratislava sa do rebríčka 100 najlepších miest sveta pre život… nezmestila. Kto vie, na ktorej priečke pod stovkou by sa nachádzala. No vieme, že máme na čom pracovať, aby sme sa mali podobne dobre a vyspelo aj v niektorom zo slovenských miest.

Teraz si už pozrite rebríček prvých 19. miest:

1. Singapur
2. Hongkong
3. Londýn
4. Dubaj
5. Curych
6. Ediburgh
7. Praha
8. New York
9. Paříž
10. Stockholm
11. Mnichov
12. San Fransisco
13. Abu Dhabi
14. Vídeň
15. Macau
16. Amsterodam
17. Kodaň
18. Soul
19. Kuala Lumpur

Kde by ste dokázali žiť vy?

Reklama
Komentovať (0)