Foto: TASR - Michal Svítok

Vo viacerých okresoch, najmä na južnom a strednom Slovensku, sa v piatok môžu vyskytnúť búrky.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal v súvislosti s búrkami výstrahy prvého stupňa. Výstrahy platia zajtra v čase od 11.00 do 19.00 h, píše web Noviny.

V niektorých okresoch Banskobystrického, Košického, Nitrianskeho, Prešovského a Žilinského kraja je zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 – 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Krúpy a vietor môžu napáchať škody

Výstraha prvého stupňa sa vzťahuje na okresy: Levice, Žarnovica, Krupina, Veľký Krtíš, Banská Štiavnica, Zvolen, Detva, Lučenec, Banská Bystrica, Brezno, Poltár, Rimavská Sobota, Rožňava, Revúca, Poprad, Liptovský Mikuláš, Žiar nad Hronom.

Intenzívny dážď môže podľa meteorológov vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov. „Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch, lámanie konárov stromov, pád slabších stromov, menšie škody na strechách budov. Poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie,“ uviedol SHMÚ. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu. Ich vrstva na komunikácii môže podľa SHMÚ prechodne obmedziť cestnú premávku.

Najnovšie články