Foto: Wellcome Collection/CC BY 4.0

Určite ste aj vy posledné dni zachytili, že s témami ohľadom očkovania sa akoby roztrhlo vrece.

Jednou z tém, ktorá sa s očkovaním spája je aj epidémia osýpok, ktorá nedávno vypukla vo Vancouveri. Tomuto problému totižto čelí už viac ako deväť prípadov a zdá sa, že za všetko môže otec jedného z detí, ktoré zaočkované nebolo. 

Jeden muž, Emmanuel Bilodeau, si sám myslí, že práve jeho syn zapríčinil tento problém, ktorý trápi viacero detí. Priznal, že jeho syn, ktorého sa rozhodol nezaočkovať, bol počas prázdnin vo Vietname, kde bol osýpkami nakazený. Toto infekčné ochorenie sa tak dostalo do dvoch škôl, ktoré spolu zdieľajú jednu autobusovú spoločnosť.

Dôvod, prečo Bilodeau nezaočkoval ani jedno zo svojich troch detí bol ten, že on sám verí v to, že očkovanie spôsobuje autizmus. Ďalšie z jeho dvoch detí boli takisto infikované osýpkami krátko po tom, ako mal syn prvé príznaky.

wikimedia.org

„Báli sme sa zaočkovať naše deti, pretože pred 10-12 rokmi existovali pochybnosti o vakcínach. Doktori prišli s výskumami, ktoré hovorili o tom, že očkovanie vedie k autizmu. Preto sme boli mierne znepokojení,“ povedal Bilodeau. Pritom sa Bilodeau neoznačuje za človeka, ktorý by patril medzi ľudí, ktorí sú proti očkovaniu. Jednoducho sa o svoje deti bál.

Mnoho ľudí verí v to, že očkovanie MMR, ktoré je proti osýpkam, mumpsu a rubeole, zapríčiňuje autizmus najmä preto, lebo sa vykonáva v tom čase, kedy je u detí často autizmus diagnostikovaný, čiže medzi vekovým rozpätím od 18 mesiacov do 2 rokov.

Nemocnica, v ktorej sa prvý syn Emmanuela Bilodeau lieči, potvrdila, že osýpky má. Ostatné deti čakajú na výsledky krvných testov.

Dôležité je uvedomiť si, že očkovanie MMR nespôsobuje autizmus, a preto je dôležité mať ho. Na druhej strane, človek, ktorý toto očkovanie nemá, môže mať vážne zdravotné komplikácie. Z osýpok môže mať človek poškodenie mozgu až smrť, mumps môže spôsobiť zápal mozgu a miechy a rubeola môže u tehotných žien viesť k potratu.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články