Nameraná zvýšená radiácia počas lesného požiaru v uzavretej zóne okolo Černobyľskej jadrovej elektrárne, foto: TASR/AP

Ukrajinskí hasiči naďalej bojujú s požiarom trávnatých porastov, ktorý od uplynulej soboty vyčíňa v uzavretej zóne okolo Černobyľskej jadrovej elektrárne.

Ukrajinské úrady už medzičasom informovali, že úroveň radiácie v oblasti zachvátenej požiarmi výrazne prekročila normálnu hladinu. Informovala o tom v pondelok agentúra AP, podľa ktorej požiar vyvolal obavy zo zvýšenia radiácie.

V hlavnom meste Kyjev, vzdialenom asi 100 kilometrov južne, je však úroveň radiácie v norme. V blízkosti ohnísk požiaru však radiácia je zvýšená, čo v nedeľu potvrdil aj štátny inšpektorát životného prostredia.

Lesný požiar v uzavretej zóne okolo Černobyľskej jadrovej elektrárne , foto: TASR/AP Na snímke poh¾ad na lesný požiar v uzavretej zóne okolo Èernoby¾skej jadrovej elektrárne 5. apríla 2020. Ukrajinskí hasièi od soboty 4. apríla bojujú s lesným požiarom, ktorý v uzavretej zóne okolo Èernoby¾skej jadrovej elektrárne zachvátil takmer sto hektárov trávnatých porastov. FOTO TASR/AP
A view of a forest fire burning near the village of Volodymyrivka in the exclusion zone around the Chernobyl nuclear power plant, Ukraine, Sunday, April 5, 2020. (AP Photo/Yaroslav Yemelianenko) *** Local Caption *** zóne èernoby¾ská jadrová elektráreò lesný požiar

Polícia našla osobu, ktorá požiar spôsobila podpálením suchej trávy

Ide o 27-ročného muža, ktorý podľa vlastných slov trávu podpálil “pre zábavu”, ale neskôr, keď sa oheň pod vplyvom vetra rýchlo rozšíril, ho už nedokázal uhasiť.

Hasiči uviedli, že sa im podarilo lokalizovať jeden z požiarov na ploche asi päť hektárov, ale druhý – asi na ploche 20 hektárov – stále horí. Pri hasení sa používajú aj dve hasiace lietadlá.

Lesný požiar v uzavretej zóne okolo Černobyľskej jadrovej elektrárne , foto: TASR/AP

Po havárii v Černobyľskej jadrovej elektrárni, ku ktorej došlo 26. apríla 1986, vytvorili okolo nej uzavretú zónu s rozlohou 2600 kilometrov štvorcových. Táto oblasť je neobývaná, výnimku tvorí asi 200 ľudí, ktorí sa odmietajú podriadiť príkazom úradov.

Lesné požiare v tejto oblasti sú pomerne častým javom. Niektoré z nich vypuknú, keď obyvatelia začiatkom jari vypaľujú suchú trávu, čo je rozšírená prax nielen na Ukrajine, ale aj v Rusku a niektorých ďalších bývalých sovietskych republikách, ktorá často vedie k ničivým lesným požiarom.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )