ctvnews.ca

Matej Mensatoris / / News
Kto robí, robí aj chyby. To si môžu povedať morskí biológovia, ktorí svojou neopatrnosťou zapríčinili smrť samca kosatky dravej. Po zistení, čo urobili, teraz prijímajú nové opatrenia, aby sa podobný prípad už nezopakoval.

Vzácny samec kosatky dravej, zahynul po chybe morských biológov, ktorí monitorovali jeho oceánsku trasu. Zabila ho infekcia, ktorú mu tam vedci zaniesli pri zavedení GPS lokátora. Ide o prvý takýto prípad zaznamenaný u kosatiek, takže táto udalosť spôsobila u mnohých vedcov veľké rozrušenie.

Keď zviera utrpí nejaký úraz, zvyčajne nemá veľké šance na prežitie. Prečítajte si ale dojímavý článok o kosatke, ktorá nemá plutvy, no jej rodina sa o ňu stará a nosí jej ryby aby prežila.

20-ročného samca kosatky odchytili v marci tohto roku vo vodách pri kanadskom Vancouveri. Biológov zaujímalo, aké oceánske trasy samec prepláva, keďže kosatky patria medzi druhé najrozšírenejšie zvieratá na Zemi (po človeku). Obývajú totiž všetky oceány a ich trasy sú dlhé tisícky kilometrov.

wallpapercave.com
wallpapercave.com

Po niekoľkých mesiacoch však biológovia vylovili už mŕtveho samca s kúskami monitorovacieho prístroja v jeho chrbtovej plutve, čo spôsobilo podozrenie, že za smrť môže práve GPS lokátor.

Pri následnej pitve sa obavy potvrdili. Samca kosatky s menom L-95 zabila infekcia, ktorú mu spôsobilo monitorovacie zariadenie. Pri následnom prešetrovaní udalosti sa zistilo, že zariadenie bolo dezinfikované len alkoholom a že zariadenie pred aplikovaním spadlo do vody.  Zariadenie navyše zasiahlo krvné riečište, a tak sa infekcia mohla rozširovať po celom organizme.

ctvnews.ca
ctvnews.ca

Toto ale nie je prvý prípad, kedy takéto zariadenia spôsobili zvieratám problém. Pred piatimi rokmi sa zistilo, že tučniaky kráľovské v Antarktíde trpia infekciami, ktoré dostali takisto  z monitorovacích zariadení.

Mnohé ochranárske združenia preto volajú po zakázaní monitorovania zvierat takýmto spôsobom. Morskí biológovia však namietajú, že takéto prípady sú vzácne a dáta, ktoré zistia, sú v konečnom dôsledku prínosom aj pre samotné zvieratá, ktoré monitorujú.

mediad.publicbroadcasting.net
mediad.publicbroadcasting.net

Biológov však smrť kosatky L-95 mrzí a podľa ich vyjadrení urobia všetko pre to, aby sa takáto udalosť v budúcnosti neopakovala a intenzívne hľadajú nové spôsoby, ako by šetrnejšie označovali zvieratá, ktoré chcú monitorovať.

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
0
Komentovať (0)