BBC

Čo sa vďaka tomuto výskumu ukázalo?

Kolektív štúdia BBC, ktorý tvoria seriál Planéta Zem II a Kalifornská univerzita Berkeley zistili, že sledovanie dokumentárnych filmov výrazne zvyšuje náš pocit šťastia a znižuje stres a úzkosť. Je to naozaj pravda? 

Tento výskum sa uskutočnil pri oficiálnom zahájení vysielania Planéty Zem II v USA a zapojili sa doň nielen výskumníci z BBC, ale i Kalifornská univerzita na čele s mužom menom Dacher Keltner, ktorý je na tejto univerzite profesorom psychológie a odborník na ľudské emócie.

V celosvetovom projekte, využili výskumníci najmodernejšie technológie mapovania tváre, ktoré malo priniesť obdivuhodné výsledky. Vrátane ľudí z USA sa do projektu sa zapojilo široké spektrum národností – ľudia z Veľkej Británie, Singapuru, Indie, Južnej Afriky a Austrálie, ktorí sledovali krátke klipy z rôznych televíznych žánrov, či už správ, drám, ale hlavne seriálu Planéta Zem II. Pri tomto sledovaní boli zaznamenávané ich emócie.

Výsledky ukázali, že dramatické emočné zmeny zažívali ženy, ktoré pozerali práve dokumentárne filmy a seriály. Ďalej tento projekt ukázal, že ľudia vo veku od 16 do 24 rokov zažívajú pri pozeraní dokumentárnych seriálov menšie pocity nervozity, preťaženia a únavy. Avšak, celkovo zažili všetci respondenti významný nárast pozitívnych emócií, vrátane prekvapenia, radosti, zvedavosti, spokojnosti, nadšenia či zábavy. Štúdia tiež zaznamenala výrazný pokles emócií, ako je nervozita, úzkosť, strach, stres a únava.

„Na tomto výskume ma potešilo hlavne to, ako vie dokumentárny seriál Planéta Zem II spojiť ľudí a ich hlboké citové úrovne. Pre mňa, tvorcu tohto projektu, je to skutočne vzrušujúci poznatok,“ hovorí výkonný producent Mike Gunton„Vždy sa snažíme, aby sme dostali našich divákov bližšie k prírode, a preto je vzrušujúce vidieť, ako práve ona dokáže v človeku vyvolať toľké pozitívne emócie, ktoré majú vplyv na jeho náladu.“

Štúdia sa tiež podieľala na preskúmaní 150 vedeckých prác, ktoré skúmali vzťah medzi prírodou a ľudským šťastím. Profesor Keltner prišiel k záveru, že naše spojenie s prírodou v nás nevyvoláva iba pocity šťastia, ale tiež to, že príroda vplýva na našu pozornosť, kolektívnu výkonnosť a pocit pokoja, čo z nás robí efektívnejšieho tímového hráča a dokonca sa tým zvyšuje a zlepšuje aj naša fyzická pohoda.

„Tieto zmeny sú dôsledkom toho, že zázraky prírody vyvolávajú v človeku pocit spokojnosti a sú základom ľudského šťastia,“ tvrdí profesor Keltner„Ak sa ľudia snažia užiť si všetky zázraky prírody, stanú sa viac empatickejšími. Bolo preukázané, že ak sa človek správa viac empaticky, je schopný lepšie zvládať stres a negatívne vplyvy okolia.“

Vďaka tejto štúdii sa televízia BBC rozhodla vytvoriť projekt s názvom „Skutočné šťastie“, na ktorého webovej stránke nielenže nájdete veľa klipov zvierat, ktoré vo vás majú vyvolať šťastie, ale taktiež si viete vytvoriť vlastné klipy o zvieratách pomocou „Happybot“. Môžete si vytvoriť svoj vlastný „šťastný moment“. Stačí len vyplniť krátky dotazník pomocou facebookového messengeru, a po vyplnení sa môžete prihlásiť na dennú alebo týždennú dávku šťastia, ktoré k vám bude chodiť práve preto, aby sa vaše hladiny oxytocínu zdvihli a hladiny stresu klesli na úplné dno.

Pozriete si dnes večer nejaký prírodopisný dokument alebo sa prihlásite k poberaniu šťastia?

Pozri aj: Zasiahne nás úmrtie psa silnejšie ako smrť člena rodiny či blízkeho priateľa? Nová štúdia to odhalila

interez.sk (Stella K.), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články