Foto: Ilustračné (Archív TASR/AP)

Malajzijský kmeň Batek postihla neznáma choroba. Vylúčiť nemožno ani znečistené prostredie.

Prvý človek umrel v máji. Počas nasledujúcich týždňov pochovávali ľudia svojich blízkych ešte 13-krát. Desiatky ďalších skončilo hospitalizovaných v nemocnici. Jeden z posledných domorodých kmeňov Malajzie postihla záhadná katastrofa. Neznáma choroba zabíja ľudí do niekoľkých dní od nakazenia. A ako informuje britský The Guardian, nikto netuší prečo. 

Na okraji dažďového pralesa v malajzijskom štáte Kelantan žije jeden z troch posledných miestnych domorodých kmeňov. Ľudia z kmeňa Batek sú nomádi, no aktuálne žijú v 12 rôznych dedinách. Tie sa nachádzajú vždy v blízkosti pralesov, ktoré ich predkovia kedysi nazývali domovom. V máji však jednu z dedín postihla obrovská katastrofa.

Batekovia“ sú jedným z troch posledných domorodých kmeňov v Malajzii. Sú to prirodzení nomádi, lovci a zberači, ktorí žili od nepamäti v blízkosti alebo priamo v dažďových pralesoch. V roku 2010 úrady evidovali približne 1 350 príslušníkov tohto domorodého kmeňa.

V dedine žije približne 300 domorodých obyvateľov. V máji zomrel na neznámu chorobu prvý z nich. Podľa The Guardian si v nasledujúcich týždňoch vyžiadala ešte 13 ľudských životov. Ďalších 50 ľudí bolo hospitalizovaných v nemocnici a 47 muselo pre zhoršený zdravotný stav vyhľadať lekársku pomoc.

V posledných rokoch populácia ľudí z kmeňa Batek klesá. Môže za to nízka úroveň života, zlý prístup k zdravotníckym zariadeniam, ale aj miznutie pralesa a pesticídmi striekané plantáže, ktoré ho nahradzujú. Čo však zabíja domorodcov aktuálne, zatiaľ úrady nezistili. Môže ísť o nebezpečnú infekciu, ale aj kontaminovanú vodu či iné znečistenie prostredia.


Miestne úrady začali v dedine a v jej okolí rozsiahle vyšetrovanie. Testovali vodu, vzduch, dokonca exhumovali aj telá ľudí, ktorí v posledných týždňoch zomreli. Podozrenie padá najmä na neďaleké železné a mangánové bane alebo poľnohospodárske plantáže. Testy zo vzoriek vody odobrané univerzitou Kebangsaan totiž ukázali zvýšené množstvá arzénu a chemikálií, ktoré pravdepodobne pochádzajú z hnojív. Či však boli miestni domorodci otrávení únikmi z priemyslu alebo poľnohospodárstva, nie je stále jasné.

V hre je totiž stále aj pomerne reálna možnosť neznámeho infekčného ochorenia. Minister zdravotníctva Dzulkefly Ahmad však kontamináciu prostredia nevylúčil a na tlačovej konferencii uviedol, že ak sa otrava potvrdí, vláda príjme prísne opatrenia. Zdravotné ťažkosti miestnych sa prejavujú silným kašľom, horúčkou a ťažkosťami s dýchaním. Portál Channel News Asia uvádza, že mnoho hospitalizovaných pacientov trpelo podvýživou a množstvo z nich nebolo očkovaných proti bežným chorobám.

Gepostet von KEMENTERIAN KESIHATAN MALAYSIA am Sonntag, 9. Juni 2019

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy