foto: Instagram (@hiphopzije, @szigetofficial)

Letný festival nie je lacnou záležitosťou ani u nás na Slovensku. Ako sme na tom v porovnaní so strednou Európou?

Len málo ľudí si vie letnú sezónu predstaviť bez nejakého toho festivalu. Kým organizátori hudobných festivalov pracujú na zostavovaní line-upu a prípravách areálov prakticky celý rok, my návštevníci zas celý rok premýšľame, ktoré podujatie si vyberieme tentokrát. Samozrejme, najlepšie by bolo zažiť hneď niekoľko, no taký luxus si môže dovoliť len málokto. Koľko vlastne minieme za letný festival v strednej Európe? Spolu s ČSOB to až tak veľa nebude. S trochou šťastia vlastne celkom zadarmo.

Slovensko

Kvalitné stredne veľké hudobné festivaly sú samozrejmosťou aj pre našu krajinu. Koná sa ich niekoľko a našinec má tak plnú hlavu rozmýšľania o tom, ktorý si vlastne vybrať. Koľko však doma na festivale minieme? Počítať môžete so sumou v mnohých prípadoch vysoko prevyšujúcou 100 €. Kým na obľúbenom festivale v Trenčíne si za kvalitnú muziku priplatíte, na piešťanskom letisku je už cena nižšia a napríklad na festivale Hip Hop Žije za lístok zaplatíte aktuálne asi 42 €. Výhodou letných festivalov na Slovensku je, že za nimi nemusíme ďaleko cestovať. Na doprave teda niečo ušetríme i keď si priplatíme za parkovanie. Ceny sa v závislosti od festivalu pohybujú od 6 € do 20 €. Ak si to teda zosumarizujeme, nevyzerá to veľmi pozitívne. Za letný festival doma na Slovensku zaplatíme určite sumu presahujúcu 100 € a to sme sa ešte nepozreli do zahraničia.

Foto: Joey Thompson (unsplash)

Maďarsko

Naši južní susedia sa môžu v strednej Európe pýšiť podujatiami, ktoré patria medzi najväčšie letné festivaly v celom regióne. Za úžasné leto plné kvalitnej hudby však človek siahne poriadne hlboko do vrecka. Kým za festival Volt je to aktuálne „len“ 183 €, za ohromujúcu šou na Szigete je to už 310 €.  V centre Budapešti sa v stane ubytujete síce zadarmo (ak nájdete voľné miesto), no tešiť sa môžete na podstatne dlhšiu a drahšiu cestu. Za kemp na festivale Volt zaplatíte síce 17 €, no od našich hraníc je to sem podstatne bližšie. Oba tieto skvelé hudobné festivaly rozhodne stoja za návštevu, no ak sa na ne pozrieme po finančnej stránke, mnohí si ich návštevu dvakrát premyslíme.

Ak by si chcel prežiť skvelé festivalové leto napríklad na festivaloch Volt či Sziget v Maďarsku, no odrádzajú ťa práve vysoké náklady, nezúfaj. Ak sa zapojíš do tejto jednoduchej súťaže, tvoje šance prežiť leto na niektorom zo šiestich najlepších letných festivaloch v strednej Európe vrátane samotného Szigetu sa poriadne zvýšia.

Sziget

Česko

I letné festivaly v Českej republike rozhodne majú čo ponúknuť. Medzi tie najzaujímavejšie a najlákavejšie určite patrí ten, ktorý sa každoročne koná v industriálnom parku v centre Ostravy. Za farebné leto tu však len za lístok, ubytovanie a parkovanie zaplatíte približne 170 €. S výdavkami na dopravu a stravovanie sa suma opäť vyšplhá do nemalých výšok. Filozofia je však jednoduchá. Za jedinečný zážitok si dnes treba jednoducho priplatiť.

Foto: Pexels (ilustračné)

Rakúsko

Rakúsko je domovom najmä muzikálne tvrdšie ladených hudobných festivalov. Obľúbený rockový festival v mestečku Nickelsdorf neďaleko Bratislavy, ponúka i tento rok širokú paletu svetoznámych interpretov. Za lístok však zaplatíte viac ako 170 € a pripraviť sa môžete aj na podstatne vyššie ceny služieb, ako na slovenskom festivale. Za cenu jedného rakúskeho festivalového pivka by ste sa v stánku s občerstvením na Slovensku otočili asi aj dvakrát.

Foto: Pexels (ilustračné)

Poľsko

Skvelé vyžitie na letných hudobných festivaloch ponúka i náš severný sused. Návšteva letného festivalu v Poľsku má však jednu obrovskú nevýhodu a to vzdialenosť. Za lístky na známe festivaly vo Varšave a Gdansku síce zaplatíte viac-menej klasické ceny (asi 150 € za jeden z najlepších poľských festivalov v meste Gdansk), no cestovať za nimi musíte poriadne ďaleko. Ak by ste teda chceli v Gdansku tento rok vidieť Bruna Marsa, budete musieť od slovenských hraníc a späť precestovať viac ako 1200 km.

Foto: Pexels (ilustračné)

Ak sme ťa týmto článkom od leta plného hudby odradili, nezúfaj. Letný festival síce nie je lacná záležitosť (už vôbec nie ak ich chceš navštíviť niekoľko), no existujú možnosti, ako si peniaze ušetriť a napriek tomu si trošku kultúry a množstvo zábavy dosýta užiť.

5 festivalov za dva mesiace? Dá sa

Ak Ti festivalové leto rúca pred očami z dôvodu nedostatku financií nezúfaj. Otvor si Fun účet v ČSOB a na konto ti pípne 30 €. Keďže ťa s spolu s ČSOB poznáme a vieme, že by si si peniaze do leta neušetril, 30 €  dostaneš pekne na tretinky. Prvých 10 € získaš za otvorenie účtu, ďalších 10 € pri prvej platbe kartou a poslednú desiatku po nainštalovaní appky ČSOB SmartBanking, bez ktorej sa v dnešnom svete internetu nezaobídeš. Určite sa tak nestane, že by si na festivale ostal bez večere. Navyše sa môžeš zapojiť do súťaže a poriadne tak zvýšiť svoje šance prežiť leto na niektorom zo šiestich najznámejších hudobných festivalov v strednej Európe. Keby to aj na prvý pokus nevyšlo, do súťaže sa môžeš zapojiť i viackrát.  S trochou šťastia tak možno stráviš nezabudnuteľný týždeň napríklad i na obrovskom Szigete!

Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB


Príbehy
0
Komentovať (0)