Foto: Tatjana Djačenko

Ukrajinská umelkyňa pomocou Photoshopu opravuje staré zničené fotografie. Na konte má aj vôbec prvú selfie v histórii.

Svet je plný talentovaných ľudí. Niektorí nás ostatných však dokážu ohúriť natoľko, že na ich prácu skrátka nenachádzame slov. Podobne je to aj s prácou tejto ukrajinskej “opravárky fotografií”. Má v sebe totiž toľko talentu, že dokáže opraviť aj to, čo si mnohí mysleli, že sa opraviť nedá.

Ľudí ako ona chodí po svete veľa. Ona však z radu toho množstva určitým spôsobom vyčnieva. Svoju patričnú dávku úspechu si stihla užiť na niekoľkých zahraničných weboch, ktoré jej prácu zverejnili. Táto ukrajinská umelkyňa totiž opravuje fotografie, o ktorých si mnohí mysleli, že sa ich už nikdy opraviť nepodarí. Výsledky jej prác však dokazujú presný opak.

Ťažký koníček, ktorý jej zarába

Jej meno je Tatjana Djačenko a úprave zničených fotografií a práci s grafickým programom Photoshop sa venuje už 18 rokov. Až teraz však na seba strhla nemalú porciu pozornosti – jej schopnosti sú totiž skutočne obdivuhodné. Aj z absolútne zničených fotografií dokáže Tatjana vďaka svojim jedinečným zručnostiam vytiahnuť čo najviac, pričom výsledná opravená fotografia vyzerá ako originál, len v digitálnej podobe. Starým a zničeným fotografiám tak dáva nový život.

Oprava aj málo zničenej fotografie však podľa Tatjany nie je jednoduchá a zabrať môže toľko času, čo omnoho zničenejšia fotka.

Foto: Tatjana Djačenko

„Je naozaj ťažké odhadnúť, koľko trvá oprava jednej fotografie, pretože to záleží aj od stupňa jej zničenia,“ prezradila pre Interez ukrajinská umelkyňa. V priemere je to však podľa niekoľko dní a nikdy nie menej ako dva. Aj napriek zložitosti celého procesu sa však vždy s každou fotografiou vyhrá, ako najviac len vie.

Najzložitejšie je pracovať s doplnkovými fotografiami, ktoré slúžia ako pomôcky alebo zdroj chýbajúcich kúskov tých obrázkov, ktoré mám prvotne opraviť. Trvá naozaj dlho ich nájsť,“ prezradila nám o procese reštaurovania fotiek.

Foto: Tatjana Djačenko

Za opravou akejkoľvek fotografie je neskutočne zložitý proces. Ak osobe na fotke, ktorú chce niekto upraviť niečo chýba, snaží sa fotografiu alebo osobu na nej dohľadať na iných. Je to preto, že z každej fotografie mohol vzniknúť nejaký duplikát, prípadne môže existovať fotografia, na ktorej sa osoba na zničenom obrázku môže tváriť rovnako. To Tatjane pomáha lepšie reštaurovať zničené fotografie.

Zničené fotografie rada zachráni aj vám

Koľko fotografií za celý svoj život už stihla opraviť, povedať nevie. Z toho množstva jej však k srdcu najviac prirástla oprava fotografie, na ktorej je muž menom Robert Cornelius.

„Bol to amatérsky chemik a nadšenec fotografovania, ktorý si v sklade rodičovského obchodu s lustrami zhotovil autoportrét. Nastavil fotoaparát a utekal pred objektív, aby to vôbec stihol. Vďaka tomu zhotovil jednu z prvých selfie v histórii už v roku 1839,“ hovorí s nadšením Tatjana.

Robert Cornelius. Foto: Tatjana Djačenko

Reštaurovanie a oprava fotografií je jej koníčkom i živobytím, a rada opraví akúkoľvek starú fotografiu hocikomu na svete. Objednať si jej služby možno aj zo Slovenska.

„Moderné technológie nám dnes umožňujú všeličo a spojiť sa dá s kýmkoľvek kdekoľvek na svete. Ak má niekto záujem o moju prácu, stačí mi zaslať danú zničenú fotku. Ja sa ju najskôr pokúsim posúdiť, či sa zachrániť vôbec dá, pripravím si poznámky a potom už len počkám na súhlas zákazníka a opravím ju,“ prezrádza o detaily o tom, ako si svoju fotku môžete dať zreštaurovať aj vy. Pokiaľ takú v archíve máte, neváhajte sa jej ozvať na sociálnej sieti Facebook alebo prostredníctvom jej webovej stránky.

Výber z tvorby talentovanej ukrajinskej umelkyne nájdete aj v galérii nižšie. Fotografie zverejňujeme s výhradným povolením Tatjany Djačenko.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )