foto: Unsplash

43 % mladých ľudí vníma peniaze ako bránu k slobode.

Pre 43 % mladých ľudí peniaze znamenajú slobodu a nemajú problém viac pracovať, aby sa dostali k vyšším čiastkam. Prakticky tak svoj čas penia na peniaze. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej sporiteľne, ktorá sa mladých ľudí vo veku 15 až 30 rokov na Slovensku pýtala, čo pre nich peniaze vlastne znamenajú.

Z odpovedí mladých Slovákov je jasné, že takmer polovica vníma peniaze ako bránu k slobode. Zvyšná časť by si miesto peňazí radšej vybrala čas, aj za úkor menších čísel na bankovom konte. Ak chceš podrobne zistiť, ako peniaze vnímaš ty, bež na najslobodnejsi.sk, kde ti to dopodrobna ukážu.

Kúpiš si za peniaze naozaj všetko?

Pre väčšinu ľudí však peniaze strácajú význam, pokiaľ padne reč na slobodu prejavu či pohybu. Ešte pred 30 rokmi bola sloboda na Slovensku obmedzená a nič by s tým nespravila ani peňaženka plná česko-slovenských korún. Väčšia výplata ťa slobodnejším nespravila.

Peniaze nebolo možné utratiť ani za drahé oblečenie alebo zaujímavé koníčky a ich význam bol v minulosti omnoho menej dôležitý. Omnoho viac váhy sa preto prikladalo aj voľnému času.

Dnes však majú mladí ľudia nespočetné množstvo príležitosti utrácať, vďaka čomu sa množstvo z nich cíti slobodnejšími.

  • Cestovanie je najväčším konzumentom peňazí. Štvrtina mladých ľudí považuje možnosť cestovať za splnený životný sen, k čomu peniaze nepochybne potrebujú.
  • Oblečenie je takisto produkt, za ktorý dávame veľa peňazí. Výber je dnes naozaj široký a radi investujeme aj do drahších značiek, čo sme ešte pred 30 rokmi mohli robiť len obmedzene.
  • Hry a online svet sa síce týkajú najmä mladších ľudí, no takisto ide o veľké výdavky. Dnešný výber hier, sociálnych sietí či napríklad pay-per-view eventov by si si pred 30 rokmi nedokázal ani predstaviť.

Pokračovať by sme mohli donekonečna, medzi časté výdavky koníčky (dnes je možností omnoho viac), vstupenky do kina, na festivaly či koncerty, a veľkým výdavkom je aj obyčajné posedenie pri káve. Každá jedna z týchto možností pritom úzko závisí od peňazí.

Dať 80 eur za lístok na festival nie je málo a začať s finančne náročným hobby je takisto škrt cez rozpočet. Mimoriadne dôležitá je preto finančná stabilita.

 

Väčšina Slovákov zažila finančné dno

Až 75 % mladých Slovákov považuje svoju finančnú situáciu za stabilnú – len 34 % je však so svojimi príjmami spokojná. 62 % Slovákov sa pritom už niekedy ocitlo na absolútnej nule, preto je dôležité odkladať si peniaze aj na horšie časy. Prieskum Slovenskej sporiteľne pritom naznačuje, že toto všetko mladí ľudia vedia a šetriť sa aj snažia, akurát sa im to vôbec nedarí.

Za neschopnosť šetrenia pravdepodobne môžu drobné výdavky, ako napríklad kaviareň či lístky do kina, ktorým Slováci radi holdujú.

Aj keď si peniaze so slobodou priamo spája 43 % ľudí, všetci utrácame za veci, ktoré by sme bez peňazí robiť nemohli. Reč pritom nie je o základných potravinách, no o cestovaní či značkovom oblečení, ktoré zlepšujú kvalitu nášho života. Svoj postoj k peniazom a slobode si môžeš otestovať na najslobodnejsi.sk a nezabudni sa pochváliť, aká kategória ti vyšla.

V spolupráci so Slovenskou sporiteľňou
Uložiť článok

Najnovšie články