Foto: Archív TASR - Milan Kapusta

Polícia po novom môže zadržať vozidlo, pokiaľ jeho vodič nemá zaplatenú pokutu.

Vďaka evidenčnému číslu môže polícia okamžite zistiť, či má vodič nezaplatenú pokutu. Hliadka, ktorá vozidlo odstaví, môže od vodiča vymáhať pokutu. Pokiaľ hliadka neuspeje, má plné právo na to, aby vodičovi zabavila vozidlo. A to aj v prípade, že za volantom nesedí pokutovaný majiteľ. Vozidla aj dokladov sa majiteľ následne dočká, až keď bude pokuta zaplatená.

Nezáleží pritom na tom, kde došlo k pokutovaniu vodiča. Hliadka si ho môže odstaviť v celkom inom meste a vymáhať od neho pokutu. Pokiaľ za volantom nesedí majiteľ vozidla, stále bude musieť pokutu zaplatiť, ak chce tým autom odísť. Ak to vodič nespraví, policajt zabaví ako doklady od auta, tak aj tabuľku s evidenčným číslom, čím sa znemožní pokračovanie v jazde.

Vodič pritom môže používať iné vozidlo, no to zabavené, bude fungovať ako záloha k nezaplatenej pokute. Okrem toho môže policajt použiť technický prostriedok na znemožnenie jazdy. Toto však nie je jediný novelizovaný zákon. Aby boli vodiči na cestách opatrnejší, zaviedla sa 300 eurová pokuta za znemožnenie pre­jazdu vozidlu s prá­vom pred­nost­nej jazdy.

Pokiaľ vodič zneužije záchranársku uličku, čaká ho zaplatenie rovnakej sumy. Pokiaľ vodič nevytvorí záchranársku uličku alebo nezastane na stopke, bude mu udelená pokuta 99 eur.

Taktiež nastáva rozdiel medzi útekom z miesta nehody a odchodom z miesta škodovej udalosti. V súčasnosti je možné udeliť za tento priestupok pokutu 300 až 1 300 eur a 1- až 5-ročný zákaz viesť motorové vozidlo.

Po novom bude možné uložiť pokutu 200 až 1 000 eur a zákaz viesť motorové vozidlo na 5 rokov. Za využívanie mobilov a podobných zariadení za volantom sme doteraz platili 50 až 100 eurové pokuty. Táto suma sa však tiež dvíha na 100 až 200 eurové pokuty.

minv.sk, startitup.sk
Uložiť článok

Najnovšie články