Kuba je lákadlom mnohých turistov. Je to krajina kontrastov medzi prekrásnou prírodou a závanom socialistického režimu. Po Kube vás už čoskoro v Cestovateľskom Kine prevedie profesionálny sprievodca Adrián Drugda.

Kuba, exotický ostrov v Karibiku, ktorý stále dýcha socializmom. Pre cestovateľa Adriána Drugdu, profesionálneho sprievodcu Kubou a Latinskou Amerikou, je tento kút zeme krajinou paradoxov. Exotická a panenská príroda v kontraste s ťažkým životom miestnych obyvateľov, stále uväznených v socialistickom režime. Pre cestovateľov je však Kuba rajom. Zažiť tu totiž môžete to, čo nikde inde na svete. 

Nekonečné slnečné lúče, skvelý rum, tanec a hudba na každom kroku. To je to, čo si pod Kubou predstaví každý. A pravda je presne taká, akú si predstavujete. Na druhej strane, všetko kontrastuje s nízkou životnou úrovňou miestnych obyvateľov. Z každej strany na vás dýcha závan socializmu, napriek tomu, že krajina sa momentálne nachádza v akomsi rannom štádiu kapitalizmu. Svoju históriu však nezaprú. O najväčšom ostrove Karibiku vám viac prezradí Adrián Drugda.

Marius Jovaisa
Marius Jovaisa

Čím je podľa teba Kuba výnimočná v porovnaní s inými krajinami?

Jednoznačne režimom. Socializmus verzus koloniálne pamiatky verzus temperamentní ľudia s tmavou pokožkou, vzdelaní ľudia – skvelý školský systém. Keď chudobným ľudom dáte vzdelanie, vznikne Kuba. Bezpečná krajina, v ktorej si ľudia vážia mála a nie sú pokazení médiami a mobilnými telefónmi. Aj keď režim môže byť hore nohami a nefunguje, ľudia nie sú tak ohučaní médiami a netrávia denne hodiny sledovaním televízie či ťukaním do telefónu. Je to pre našinca oslobodzujúce, keď nemusí dodržiavať konvencie, navyše je tam stále teplo.

Marius Jovaisa
Marius Jovaisa

Keď sa niekto rozhodne okúsiť atmosféru tejto krajiny, čo by si nemal nechať ujsť?

Kuba má skvelý rum a cigary. Jedlo je prevažne jednoduché a pokiaľ nemáte menu CUC (turistická mena podobná nám známym bonom v hodnote amerického dolára), tak si veľa nedoprajete. A po takých troch mesiacoch vás to priamo-nepriamo prinúti používať turistickú menu. Na Kube treba vyskúšať hodiny tanca – salsy a navštíviť nejaky jazzový klub. Domáci patria medzi najlepších muzikantov na svete. Rovnako je lepšie ísť bývať do súkromia u domácich, zvlášť ak hovoríte po španielsky. To sa potom bývanie obohacuje pridanou hodnotou, lebo domáci sú zvedaví na vás a vy na nich a ich krajinu. Hotely sú drahšie a neosobnejšie.

Marius Jovaisa
Marius Jovaisa

Kubu treba prejsť celú, nie len Havanu. V menších mestách je to tá pravá Kuba a ľudia sú ešte srdečnejší, hlavne na juhovýchode v oblasti Guantanamo a Santiago de Cuba nájdete prekrásne pláže Karibiku. Už pravidelne najviac očaruje orient a teda – Baracoa. Hore som spomínal dobové autá, to je naozaj bomba, hlavne ak vás vezie neoficiálny taxikár. Bločky nikde nečakajte, ani u toho oficiálneho.

Marius Jovaisa
Marius Jovaisa
Marius Jovaisa
Marius Jovaisa

Oveľa viac sa o Kube dozviete na najbližšom Cestovateľskom Kine, ktorým vás bude sprevádzať práve skúsený cestovateľ Adrián Drugda. Ak vás téma zaujala, s rezerváciou lístkov by ste váhať určite nemali. Prvé predstavenie je už vypredané, no organizátori si pre vás pre veľký záujem pripravili aj pridané premietanie.

Cestovateľské Kino: Kuba (Adrián Drugda)

21. február – KC Dunaj (17.00) – lístky dostupné na tomto odkaze

interez.sk (Lukáš M.), TS Cestovateľské Kino (Soňa Hrúziková), foto:Marius Jovaisa

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy