Foto: Wikimedia

Lukáš Mužla / / Svet
Kvôli púšti vôbec nemusíte cestovať tisícky kilometrov do Afriky. U našich severných susedov totiž nájdete "Poľskú Saharu".

Na ďalekom severe Poľska, až tam, kde okraj krajiny obmýva chladné Baltské more, nájdete skutočný európsky unikát. Poľská Sahara, ale i Pohyblivé duny. Zaujímavá prírodná oblasť, ktorú môžete navštíviť v Slowinskom národnom parku má rôzne prezývky. Ak vás horúca a rozpálená Sahara neláka, potom je toto miesto pre vás na dovolenku ako stvorené. 

Slowinský národný park nájdete na úplnom severe Poľska, v pobrežnej oblasti len pár kilometrov západne od Gdanského zálivu. Najväčšou atrakciou národného parku sú samozrejme pohyblivé pieskové duny, či „Poľská Sahara“. Tento netradičný charakter prírody vytvorilo miestne prúdenie vzduchu a teda vietor prichádzajúci zo severu od Baltského mora. Piesočné duny s rozlohou asi 500 ha sa však neustále rozširujú a už pochovali nejednu dediny miestnych „domorodcov“.

Piesočné duny v Slowinskom národnom parku celkom odrezali od sveta obyvateľov vo vnútrozemí od prístupu k Baltskému moru. Nehostinná „poľská púšť“ sa pritom neustále rozširuje smerom na juh. Nafúkaného piesku od mora pribúda, duny sa zvyšujú, no rozširuje sa aj ich plocha. Podľa miestnych táto púšť pochovala už nejednu dedinku a pásy vysadených borovíc, ktoré mali jej rozširovanie zastaviť.

Slowinski National Park Sand Dunes , Poland
Trees Die Standing Tall
slowinski national park-POLAND , SUNSET

Kým dnes pohybujúce sa piesočné duny slúžia najmä turistickému ruchu, v minulosti slúžili napríklad i nacistom. Manévre a boj v púšti tu nacvičoval aj známy poľný maršal Erwin Rommel, ktorý sa stal veliteľom nacistických vojsk v severnej Afrike. Prítomnosť druhej svetovej vojny možno pozorovať aj v pozostatkoch nacistickej raketovej základni.

Słowiński Park narodowy / Slovinski National Park, Poland
c157 - Czolpino Dune - Slowinski National Park
Slowinski National Park Dunes

V Slowinskom národnom parku nájdete piesočné duny vysoké viac ako 40 metrov. Navštíviť tu môžete i niekoľko jazier, ktoré sa nachádzajú za touto púštnou oblasťou. Vedci potvrdili, že minimálne tri veľké jazerá v tejto oblasti boli kedysi morskými zátokami, a to dovtedy kým ich vznikajúce piesočné duny celkom neodrezali od pobrežia. Najlepší prístup na piesočné duny je od rybárskej dedinky Leba. Odtiaľ to vás až k najvyšším piesočným dunám a samotnému pobrežiu Baltského mora, popri bývalej raketovej základni nacistov prevedie poľskou Saharou asfaltový chodník. Prechádzka až k pobrežiu vám potrvá asi 45 minút, no požičať si môžete i bicykle. Za vstup do národného parku budete však musieť zaplatiť symbolické vstupné.

Severné Poľsko – prečo sa ho oplatí navštíviť

Okrem samotnej „Poľskej Sahary“, na ktorej sa však počas leta neroztopíte ako pri návšteve tej africkej, ponúka región na severe Poľska ohromné množstvo zaujímavých miest a atrakcií, ktoré vás možno presvedčia sa sem počas najbližšej dovolenky vydať. Tu je výber niekoľkých, ktoré by vás mohli presvedčiť.

  • Gdansk – jedno z najväčších a najstarších poľských miest s typickou nemeckou architektúrou a zaujímavou históriou. Prístavné mesto ponúka i geniálne gastronomické vyžitie.
  • Malbork – najväčší gotický tehlový hrad. Stavba, kde sa písala história krajiny vo vojnách so Švédskom, pri delení Poľska i pri ťažení Napoleona.
  • Hel – polostrov vytvorených z piesočných dún vystupujúci hlboko do Baltského mora, ktorý je obľúbenou dovolenkovou destináciou na severe krajiny. Okrem malebných rybárskych dediniek a nekonečných pláží tu nájdete i pozostatky obranného systému z druhej svetovej vojny.
  • Westerplatte – miesto, kde začala druhá svetová vojna. Polostrov, ktorý malá skupina poľských vojakov dokázala brániť pred ohromnou nemeckou prevahou dlhých 7 dní.
  • Sopoty – krásne kúpeľné mesto s najdlhším dreveným mólom v celej Európe.

Pozri aj: Do roku 2013 ich takmer nikto nenavštívil. Dúhové hory v Peru sú najfarebnejším miestom sveta, ktoré vyzerá ako z inej planéty

atlasobscura.comlonelyplanet.com
0
Komentovať (0)