NBS

Od smrti americko-slovenského podnikateľa, bankára a filantropa zo Šariša Michala Bosáka uplynulo dnes 80 rokov. Narodil sa 10. decembra 1869 na Slovensku v obci Okrúhle v okrese Svidník a zomrel 18. februára 1937 v Scrantone v Pensylvánii v Spojených štátoch amerických.

„Bol jednou z najvýznamnejších osobností slovenského krajanského života v Spojených štátoch na začiatku 20. storočia. Keď ako šestnásťapolročný v roku 1886 odišiel do USA, ani on, ani jeho blízki netušili, že z roľníckeho chlapca sa v krátkom čase stane vážený a vplyvný podnikateľ, bankár, ale aj jeden z výrazných mužov slovenského národného života v USA,“ priblížil jeho potomok žijúci v Košiciach Martin Bosák.

Michal Bosák začínal v Amerike ako baník v Hazletone, neskôr ako obchodný pomocník vo Freedlande. V roku 1893 sa osamostatnil, keď v Olyphante odkúpil obchod a malý bar, krčmu. V roku 1897 z malej krčmičky už bol veľkoobchod s liehovými nápojmi. Zároveň Michal Bosák založil súkromnú banku Michael Bosak Privat Bank a agentúru lodných spoločností, ktorú využívali krajania na posielanie peňazí a cestovných lístkov na Slovensko. „V roku 1902 sa stal členom predstavenstva First National Bank v Olyphante, neskôr aj jej prezidentom. Jednou z bánk, ktorá dostala od americkej vlády povolenie vydávať dolárovky, bola aj First National Bank, a tak sa meno prezidenta tejto banky, slovenského bankára Michala Bosáka, cez jeho podpis dostalo na americké päť-, desať- a 20-dolárové bankovky z 25. júna 1907,“ hovorí Bosák.

V roku 1912 Michal Bosák spolu s ďalšími Slovákmi podľa jeho slov založil Slavonic Deposits Bank a v roku 1915 založil vlastnú banku Bosak State Bank v Scrantone. Stala sa najväčšou slovenskou bankou v USA. Získal si uznanie amerických finančníkov a členstvo v správnych radách viacerých amerických bánk, ako napríklad American Bank and Trust Co. v Hazletone, American State Bank v Pittsburghu či Bank of Europe v New Yorku.

spse-po.sk

„Popri bankovej a obchodnej činnosti sa angažoval aj v krajanskom hnutí. Bol pokladníkom a neskôr predsedom finančnej komisie Prvej slovenskej katolíckej jednoty. Natrvalo sa zapísal do dejín slovenského národa, keď počas prvej svetovej vojny robil zbierky na pomoc Slovensku a organizoval milióndolárovú zbierku „za samostatnosť Slovenska“. V roku 1918 sa stal jedným zo signatárov historickej Pittsburskej dohody, ktorá bola základom vzniku Československa. Pracoval v mnohých krajanských spolkoch, vydával časopis Slovenská obrana, bol spoluzakladateľom a prvým predsedom Slovenskej katolíckej Matice školskej,“ priblížil Bosák.

Michal Bosák sa v lete v roku 1920 vrátil na Slovensko a koncom augusta 1920 založil v Bratislave Americko-slovenskú banku, kde mala Bosak State Bank 60-percentný podiel. Banka začala svoju činnosť s deviatimi filiálkami, neskôr ich bolo 12. Nová budova filiálky v Prešove, postavená v rokoch 1923-1924 v secesnom štýle, je dodnes známa ako Bosákova banka. V rokoch 1920-1925 sa prevažne zdržiaval v Prešove, pričom v tejto budove mal na prvom poschodí svoj byt.

„V rodnej obci Okrúhle dal postaviť v roku 1925 základnú školu a následne ju daroval štátu. Prispieval veľkými finančnými darmi na opravu kostolov v Prešove a v Stropkove a tým zanechával trvalú pamiatku na seba,“ skonštatoval Bosák.

Ako dodal, v roku 1929 mali jeho finančné podniky hodnotu 12-15 miliónov dolárov, no po vypuknutí hospodárskej krízy v roku 1931 skrachovali.

Michal Bosák zomrel 18. februára 1937 v Scrantone. V roku 1976 bol pri príležitosti dvestoročnice USA zaradený medzi 14 najvýznamnejších Slovákov v amerických dejinách. Dokázal skĺbiť veľké materiálne a finančné bohatstvo so šľachetnou dušou, čestnosť a húževnatosť so skromnosťou. Svojimi aktivitami a činnosťou výrazne ovplyvnil životy mnohých krajanov a nezmazateľne sa zapísal do histórie novodobých dejín nielen Slovákov v Amerike.

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články