celticnz.co.nz

Lukáš Mužla / / Série
Na svete existuje mnoho miest, ktoré sú dodnes pre ľudstvo úplnou záhadou. Mnoho z nich sme vám už ukázali v našom osemdielnom seriáli o najzáhadnejších miestach našej...

Na svete existuje mnoho miest, ktoré sú dodnes pre ľudstvo úplnou záhadou. Mnoho z nich sme vám už ukázali v našom osemdielnom seriáli o najzáhadnejších miestach našej planéty. Dnes sa pozrieme na fenomén, ktorý sa vyskytuje na viacerých miestach Zeme. Táto záhada je typická hlavne pre Kostariku, no vyskytuje sa aj v Škótsku, Bosne a nájdeme ju aj v Česku či na Slovensku v oblasti Kysúc. Odkiaľ sa vzali obrovské kamenné gule?

Najviac týchto záhadných kamenných gúľ nájdete na Kostarike. Preto sa budeme venovať práve tejto krajine. Sústreďujú sa najmä na juhu krajiny a svetovo známe sa stali najmä kvôli vysokému počtu, veľkosti a dokonalému tvaru. Po celej Kostarike ich nájdete asi 500, ich rozmery sa pohybujú od niekoľko centimetrov až po niekoľko metrov, pričom najväčšie vážia viac ako 15 ton. Ako tieto kamenné gule vznikli a načo slúžili, je dodnes obrovskou záhadou.

tumblr.com
tumblr.com

Prvé kamenné gule boli v Kostarike nájdené v roku 1930 pri odlesňovaní tropickej džungle. Postupom času boli nachádzané po celej južnej časti krajiny. Vďaka uložení v plytkej vrstve sedimentov, ostali tieto objekty neporušené. Dnes sa už väčšina kamenných gúľ nenachádza na svojich pôvodných miestach, pretože boli presunuté do rôznych svetových múzeí.

celticnz.co.nz
celticnz.co.nz

Pôvod týchto kamenných gúľ sa vedcom doposiaľ nepodarilo zistiť. Keďže má Kostarika písané dejiny až od čias jej objavenia Kolumbusom, mohli odborníci ich vek odhadnúť. Podľa ich výskumov pochádzajú z rokov 800 až 200 p.n.l.. Stále však zostáva niekoľko nezodpovedaných otázok, a to kto, ako  a za akým účelom tieto gule vytvoril.

academiatica.com
academiatica.com

Takýto dokonalý tvar týchto gúľ by dnes nedokázali vytvoriť ani najmodernejšie technológie. Podľa vedcov boli tieto artefakty vytvorené dodnes neznámym procesom. Ďalšia teória je, že ich vytvorili mimozemšťania. Dokonalosť spočíva v tom, že dve gule s rovnakým priemerom sú na milimeter rovnaké. Aj keď to znie neuveriteľne, teória o mimozemšťanoch prišla od odborníkov, ktorí si takéto dokonalé tvarovanie nevedia inak vysvetliť.

thebiggestsecretsoftheworld.blogspot.sk
thebiggestsecretsoftheworld.blogspot.sk

Odkiaľ gule pochádzajú je rovnakou záhadou ako ich vznik. Podľa niektorých sú pozostatkom z bájnej Atlantídy, iné, šialenejšie teórie hovoria, že šlo o guličky, ktoré slúžili na hru obrom. A načo vlastne slúžili? Znova ide iba o špekulácie rôznych odborníkov. Je možné, že tvorili akúsi hranicu medzi dvoma historickými územiami. Keďže dnes už nie sú na svojich pôvodných miestach, je túto teóriu veľmi ťažké overiť. Iní hovoria, že boli súčasťou obrovskej antény, pomocou ktorej ľudia komunikovali s mimozemšťanmi.

Čo si myslíte o týchto nálezoch vy?Komentovať (0)