Foto: Ilustračné (Unsplash)

Podľadovcové jazerá sú v Grónsku bežnejšie ako si vedci doposiaľ mysleli.

Grónsky ľad je miestami hrubý viac ako tri kilometre. Čo presne sa nachádza pod jeho povrchom a k akým procesom tu dochádza, vedci celkom presne nevedia. Ich najnovší objav im to však môže pomôcť pochopiť. Pod grónskym ľadom totiž objavili viac ako 50 podľadovcových jazier, ktoré sú typické skôr pre Antarktídu, informuje univerzita v Lancasteri.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pod antarktickým ľadom sa nachádzajú stovky rôzne veľkých jazier. Pod tým grónskym sme donedávna vedeli len o štyroch. Vedci z univerzity v britskom Lancasteri však len nedávno prostredníctvom tlačovej správy informovali o svojej štúdii, v ktorej opisujú objav ďalších 56 jazier, ktoré sa nachádzajú pod grónskym ľadom. Podľadovcové jazerá sú teda na severnej pologuli zdá sa oveľa bežnejšie, ako sme si doposiaľ mysleli, aj keď sú v porovnaní s tými antarktickými podstatne menšie.

Foto: Ilustračné (Unsplash)

O grónskom ľade sa v posledných rokoch hovorí najmä v spojení s klimatickou zmenou. Keďže sa severná pologuľa otepľuje v priemere viac ako tá južná, Grónsko zohráva v topení ľadovcov a následnom zdvíhaní hladiny svetového oceánu, veľmi významnú úlohu. Vedci však doposiaľ presne nevedia, k akým procesom dochádza pod kilometre hrubým ľadom. Pomôcť im v tom môže práve štúdium novoobjavených podľadovcových jazier.

Objav viac ako 50 podľadovcových jazier ponúka vedcom priestor na štúdium toho, ako to pod grónskym ľadom vyzerá, ako rýchlo sa ľad topí „odspodu“, kadiaľ voda v už tekutej forme ďalej uniká aj to, ako bude ľadová masa zrejme reagovať na rast priemernej teploty v budúcnosti. Len nedávno boli pritom publikované závery misie NASA Operation IceBridge, ktoré hovoria o tom, že grónske ľadovce môžu úplne zmiznúť do konca milénia, čo by hladinu svetového oceánu zvýšilo o celých 7 metrov.

Foto: Ilustračné (Unsplash)

Novoobjavené podľadovcové jazerá majú od 0,2 až do 5,9 km na dĺžku a nachádzajú sa v oblasti pod pomaly pohybujúcim sa a pomerne stabilným ľadom. Vedci si od ich štúdia sľubujú aj možný nález dôkazov o nejakej forme života vyskytujúcej sa v takýchto extrémnych podmienkach, ako aj vzoriek sedimentov z podzemných jazier, ktoré by im prezradili viac o klimatickej minulosti v tejto oblasti.

Uložiť článok

Najnovšie články