ilustračná foto: Pixabay

Búrky na Slovensku sú sprevádzané krupobitím.

Na našom území sa aj naďalej vyskytujú početné búrky. Tie sú sprevádzané prívalovými zrážkami a dokonca aj krúpami. Prinášajú ich supercelárne búrky.

K nášmu územiu sa blíži studený front, pred ktorým do našej oblasti aktuálne vrcholí prílev veľmi teplého vzduchu. Tento vzduch sa prehrieva a v tomto labilnom vzduchu sa veľmi dobre darí búrkam, ktoré aktuálne vyčíňajú na Slovensku.

Búrky prinášajú stovky bleskov

Búrlivo je na mnohých miestach, predovšetkým  častiach severného a stredného Slovenska. S búrkami treba počítať až do neskorých večerných hodín. Vrcholí k nám prílev teplého vzduchu pred studeným frontom, ktorý už postupuje cez Česko a zajtra ovplyvní aj počasie na Slovensku.

Prvé búrky sa dnes na našom území začali objavovať okolo 15:00 a postupne búrková aktivita ďalej narastá. Jednotlivé búrkové bunky sú naviazané predovšetkým na orografiu hôr. Za uplynulé hodiny už stihli priniesť tisícky bleskov. Do 18:00 detekcia bleskov zaznamenala na Slovensku už viac ako 4300 bleskov.

Búrky sprevádzajú krúpy

Početné búrky sa vyskytujú predovšetkým na východe Slovenska. Dokonca sme dnes zaznamenali na našom území aj niekoľko supercelárnych búrok. Tie prinášajú predovšetkým prívalové zrážky, a v jadrách týchto búrok sa dokonca vyskytujú krúpy, ktoré majú priemer niekoľko centimetrov.

Intenzívne búrky sa vyskytli aj neďaleko Margecian, kde búrky produkovali krúpy s priemerom okolo 2 cm. Búrky sa na Slovensku budú vyskytovať aj naďalej a numerické modely počítajú s tým, že sa môžu na našom území vyskytovať aj počas prvej polovice noci.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať