Ilustračná foto: TASR/AP

Ultramaratón sa stal osudným pre 21 jeho účastníkov.

Dvadsaťjeden účastníkov ultramaratónu v horách na severozápade Číny zomrelo po tom, čo podujatie zasiahli krúpy, mrznúci dážď a prudký vietor. Štátna tlačová agentúra Sin-chua informovala, že bežci zomreli pre telesný diskomfort a náhly pokles teploty.

Náhly príchod extrémneho počasia zastihol bežcov vo vysoko položenom úseku trasy. Preteky sa konali v Kamennom lese na Žltej rieke, neďaleko mesta Paj-jin v provincii Kan-su na severozápade Číny, uviedli miestne úrady.

„Okolo poludnia náhle zasiahlo úsek trasy nachádzajúci sa vo veľkej nadmorskej výške katastrofálne počasie. V krátkom čase sa spustilo krupobitie, mrznúci dážď a silný vietor. Teplota vzduchu prudko klesla,“ uviedol starosta mesta Paj-jin.

Záchranári robili, čo mohli

Krátko po tom, ako organizátori dostali od niekoľkých účastníkov behu správy, v ktorých žiadali o pomoc, boli vyslané záchranné tímy. Neskôr sa však poveternostné podmienky zhoršili ešte viac a podujatie bolo okamžite zastavené.

Po celonočnej pátracej operácii, ktorá zahŕňala viac ako 700 členov, záchranári potvrdili, že 151 ľudí je v bezpečí. Záchranárom sťažovalo činnosť aj extrémne počasie. Účastníci ultramaratónu neboli začiatočníci a samotný beh bol už relatívne etablovaný, uskutočnil sa už štyrikrát. Podľa jedného z účastníkov ich však extrémne počasie zasiahlo nepripravených.

Provincia Kan-su, jeden z najchudobnejších regiónov Číny, susedí na severe s Mongolskom a na západe s ujgurskou autonómnou oblasťou Sin-ťiang. V minulosti postihli tento región smrtiace záplavy a zosuvy pôdy. V roku 2010 si drsné počasie len v jednom tamojšom meste vyžiadalo životy viac než 1000 ľudí.

Najnovšie články