Foto: Facebook.com (Aleš Žídek)

Matej Mensatoris / / Zviera
U našich susedov zaznamenali zviera, ktoré sme na svojom území vyhubili ešte v 17. storočí.

V Českej republike zaznamenali ľudia pohyb dvoch zvierat, ktoré pre túto oblasť rozhodne typické nie sú. Až dva losy európske ľudia videli od polovice októbra, jedného v okolí Olomouca a druhého na pomedzí Moravy a Sliezka.

Ako uvádza Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny pre portál novinky.cz, v oboch prípadoch išlo o približne trojročných samcov. „Sú si veľmi podobní, takže najprv sme sa domnievali, že by to mohlo byť iba jedno zviera“. Neskôr sme ale túto domnienku vylúčili“. 

Elgportraet han (Alces alces).jpg
Ilustračné foto. Autor: Malene Thyssen (User Malene) – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Losy sa samozrejme nezdržiavajú na jednom mieste, ale po krajine migrujú. Jeden sa nachádzal na strednej Morave, odkiaľ sa presunul k Olomoucu. Na ceste ho zastavila diaľnica, ktorú ale cez „ekodukt“. Druhý los sa pohybuje neďaleko Opavy, uviedol pre denník Právo Václav Hlaváč z AOPK ČR.

Pozrite si autentické video jedného z opisovaných losov:

Los mokraďový, nesprávne nazývaný aj los európsky  je veľký kopytník z čeľade jeleňovité. Má krátke lopatovité alebo vetvovité parohy. Hmotnosť jeho samcov je približne 300 – 500 kg. Dožíva sa aj 25 rokov. Na Slovensku žil ešte v 17. storočí, no koncom tohto storočia bol vyhubený. Losy dokážu prejsť stovky kilometrov, tieto losy mohli prísť napríklad z územia Poľska.

Pozri aj: Horiace sloníča utekajúce pred krutými ľuďmi. Fotografia, ktorá vyhrala prestížne ocenenie, nesie v sebe desivý odkaz našej spoločnosti

novinky.cz
Komentovať (0)