foto: Unsplash

Pred dvomi dňami zverejnila Železničná spoločnosť Slovensko nový cestovný poriadok 2018/2019.

Okrem rýchlejšej cesty medzi Bratislavou a Košicami, kedy sa cesta skráti o 10 minút či obnovení železničnej dopravy medzi Zvolenom a Šahami, ZSSK prišla s ďalšou novinkou. Už o tri dni sa môžete dostať vlakom do Zürichu bez prestupu.

Cestujúci z Bratislavy sa do švajčiarskeho Zürichu dostanú rýchlovlakom za necelých 10 hodín bez prestupu. Je to významný krok k rýchlejšiemu a častejšiemu spojeniu smerom na západ. Vo štvrtok to povedal generálny riaditeľ národného dopravcu Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) Filip Hlubocký počas predstavenia vlakového prepojenia Railjet xpress, ktoré je výsledkom spolupráce s rakúskou železničnou spoločnosťou ÖBB. Začne premávať 9. decembra 2018.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Vysokorýchlostnú prepravu zabezpečí rakúska súprava Viaggio Comfort, jej maximálna rýchlosť je 230 kilometrov za hodinu. “Railjet xpress predstavuje aj obrovské skúsenosti pre rušňovodičov ZSSK, ktorí absolvovali výcvik v školiacom stredisku ÖBB. Podmienky získavania osvedčenia na vedenie súpravy a rušňa radu 1116 boli nastavené rovnako ako pre rakúskych rušňovodičov. Naši zamestnanci museli preukázať schopnosť viesť vlak konštrukčnou rýchlosťou,” konštatoval šéf ZSSK.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Medzi Bratislavou a Viedňou existuje 30 vlakových spojení a chceme tento počet rozšíriť. Od roku 2023 plánujeme výrazné zrýchlenie spojenia Bratislavy a Viedne na základe čiastočného zdvojkoľajnenia trate medzi týmito mestami, čím sa podarí skrátiť čas cesty zo 60 minút na 40,” uviedla členka predstavenstva ÖBB-Personenverkehrs AG Michaela Huberová. Zástupca národného dopravcu spomenul v tejto súvislosti dokončenie trate Bratislava – Marchegg – Viedeň.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Podľa informácií ZSSK k rýchlostným vlakom Railjet xpress budú vedené vlaky Poľana a Zemplín z východného Slovenska. Nový pár vlakov InterCity z Košíc bude mať zabezpečený prípoj vo Viedni do a z Zürichu a Frankfurtu nad Mohanom.

Na prezentácii boli prítomní veľvyslanec SR v Rakúsku Peter Mišík a veľvyslanec Rakúska na Slovensku Helfried Carl, ktorí vyzdvihli význam dopravného prepojenia pre vzájomné spoznávanie sa obyvateľov oboch krajín a ekonomickú spoluprácu.

Z ceny ale asi mnohí nadšení nebudú. Na stránke železníc sa uvádza, že z Bratislavy do Zürichu alebo späť môžete cestovať za cenu 39 €.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )