kinja-img.com

Ak sledujete vesmír, tento rok bol určite veľmi zaujímavý. Už len na pozorovanie mesiaca sme mali viacero dôvodov, a to sa ešte ani rok...

Ak sledujete vesmír, tento rok bol určite veľmi zaujímavý. Už len na pozorovanie mesiaca sme mali viacero dôvodov, a to sa ešte ani rok neskončil. V decembri totiž prichádza ďalší vzácny typ mesiaca nazývaný „studený mesiac“. Tento mesiac ste mohli vidieť naposledy v roku 1977.

Tento rok sme boli 31. júla svedkami tzv. Blue moon (modrého mesiaca). Tento typ mesiaca nastáva vtedy, keď sú dva splny v jednom kalendárom mesiaci. Ďalší modrý mesiac bude v roku 2018. Mali sme aj „Blood Moon“ (krvavý mesiac), ktorý bol 27. septembra a mohli ste ho sledovať aj online.

kinja-img.com
kinja-img.com

Tento úkaz sa spojil aj s typom nazývaným „supermoon“, ktorý nastáva vtedy, keď je mesiac k zemi najbližšie. Krvavý mesiac je zatmenie mesiaca, pri ktorom spôsobuje svetlo, ktoré prechádza cez zemskú atmosféru, zafarbenie mesiaca do medenej až červenej farby. Preto sa nazýva krvavý a sú s nim spojené rôzne konšpiračné teórie o konci sveta. Ďalší budete môcť sledovať 27. júla 2018. A čo teda ten december?

Studený mesiac

Po 38 rokoch môžeme sledovať posledný spln v roku na Štedrý deň, teda 24.-25. Decembra. Aj keď spln nie je nezvyklá udalosť, tento typ sa často nevyskytuje. Nazýva sa „the Cold Moon“ (studený mesiac) pre jeho dlhé, tmavé a studené noci. Hovorí sa, že ľudia cez tento typ mesiaca cítia nutkanie stretnúť sa s priateľmi a rodinou, čo je dobré, keďže sú Vianoce. Taktiež si máte uvedomiť veci, ktoré ste zanedbávali a vstúpiť si do svedomia. To tiež snáď nebude na škodu, pretože sa blíži Nový rok a máte týždeň na vymyslenie tradičných novoročných predsavzatí. I keď tie si samozrejme nemusíme dávať len v tomto období… Ďalší studený mesiac budete môcť sledovať až v roku 2034.

Zaujímavé je, že posledný studený mesiac bol v roku 1977, kedy vyšiel film Star Wars: A New hope / Hviezdne vojny IV – Nová nádej. Tento rok sa totiž vracajú Hviezdne vojny do kín s časťou Star Wars: Sila sa prebúdza, ktorá sa premieta aj u nás, na Slovensku od 17. decembra 2015.

studeny mesiac
brothersoft.com