Foto: wikimedia.org

Matej Mensatoris / / News
Lodenicu v Petrohrade opustila v sobotu kontroverzná plávajúca jadrová elektráreň.

Rusko sa môže „popýšiť“ novou jadrovou elektrárňou, ktorá sa však zásadne líši od tých, ktoré poznáme. Je totiž plávajúca. Túto sobotu opustila prístav v ruskom Petrohrade. Táto jadrová elektráreň má v budúcnosti zásobovať elektrinou prístavné mesto a ropné vrty na ruskom Ďalekom východe.

Plavidlo nazvané Akademik Lomonosov budú najskôr presúvať cez Baltské more a okolo Škandinávskeho polostrova do prístavu Murmansk. Lomonosov zatiaľ vo svojich reaktoroch nemá jadrové palivo. To do neho vložia až v Murmansku, informovala agentúra AP.

Plavidlo tak ešte nie je v plnej prevádzke, samotné uvedenie na naplánované na rok 2019, a to v odľahlej arktickej oblasti pri pobreží Čukotky. Podľa údajov agentúry DPA má Akademik Lomonosov vyplávať smerom k určenému pôsobisku, ktorým je čukotský prístav Pevek, až v priebehu budúceho leta. Keď bude v prevádzke, môže elektrickou energiou zásobovať približne 200-tisíc ľudí.

Tento projekt vzbudil mnohé rozporuplné reakcie. Ak totiž loď zasiahnu nepriaznivé poveternostné vplyvy, ktoré v oblastiach Arktídy nie sú ničím nezvyčajným, môžu nastať veľké problémy. Ruský projekt plávajúcej jadrovej elektrárne medzinárodná organizácia Greenpeace označila za „plávajúci Černobyľ“, či ako „jadrový Titanic“

Spoločnosť Rosatom, ktorá za projektom stojí však tvrdí, že plavidlo je bezpečné a bez problémom dokáže odolať aj vlnám tsunami. Pokiaľ by ale skutočne došlo k havárii, je ťažké tvrdiť, čo by sa mohlo naozaj stať. Isté však je, že ekosystém by mohol byť vážne ohrozený a v prípade najhoršieho scenára by sa mohlo dôjsť k úniku obrovského množstva rádioaktívneho materiálu do vôd, čo by spôsobilo veľkú environmentálnu katastrofu.

Pozri aj: Toto sa dialo v kritických hodinách tragédie. Pred 32. rokmi svet zažil v Černobyle najväčšiu jadrovú katastrofu v dejinách

TASR, independent.co.uk
0
Komentovať (0)