Foto: TASR/AP

Peru sa v posledných týždňoch zmietalo v nepokojoch.

Ľudia boli nespokojní s politickou situáciou v krajine, ale aj s hlavou štátu. V priebehu posledných dní obsadil pozíciu prezidenta v Peru už tretí človek po sebe.

Krajina zažila najbúrlivejšie protesty za posledné desaťročia

Ešte 13. novembra došlo v rôznych častiach Peru k ostrým demonštráciám. Davy ľudí sa zišli v hlavnom meste Lima, ale aj v niekoľkých menších mestách. Protestovali proti odvolaniu vtedajšieho prezidenta Martína Vizcarru. Kým v niektorých mestách boli protesty pokojné, inde sa vyostrili. Tisícové davy museli kontrolovať policajti, pričom po tom, čo začali občania hádzať kamene a pyrotechniku, bol použitý aj slzotvorný plyn.

Foto: TASR/AP

Počas protestov došlo aj k desiatkam poranení, pričom medzi ranenými boli aj novinári. Dvaja demonštranti vo veku 24 a 25 rokov na následky poranení po potýčke zomreli. Ide o najväčšie protesty, aké sa v krajine odohrali za posledné desaťročia. 57-ročný Vizcarra čelí obvineniu z toho, že v roku 2014, keď pôsobil ako regionálny guvernér, prijímal úplatky od developerov. Vizcarra obvinenia odmieta a obviňuje opozíciu z toho, že sa snaží o destabilizáciu krajiny. Napriek tomu však bol napokon Vizcarra 10. novembra odvolaný.

Dočasným prezidentom sa stal Sagasti

O niekoľko dní bol do úradu uvedený nový kabinet a za dočasného prezidenta bol zvolený Manuel Merino, bývalý predseda Kongresu. Ten ľudí vyzval, aby sa upokojili, protestujúci však neustúpili a žiadali, aby sa Merino novonadobudnutej funkcie vzdal. Protesty v krajine sledovala aj OSN a ľudskoprávna organizácia Amnesty International. Vznikli totiž obavy, že polícia používala proti demonštrantom neoprávnené násilie. Kvôli úmrtiu dvoch demonštrantov chcelo podať demisiu 13 ministrov, Merino to však odmietol.

Foto: TASR/AP

Manuel Merino napokon tlaku podľahol a len po piatich dňoch od nástupu na pozíciu prezidenta podal demisiu. Novým prezidentom Peru sa po mimoriadnom zasadnutí Kongresu stal 76-ročný Francisco Sagasti, ktorého médiá označujú za nováčika v politike. Opäť však ide len o dočasného prezidenta. Túto funkciu bude Sagasti plniť do konca júla 2021, dokončí teda mandát Martína Vizcarru. Oficiálne prezidentské voľby sú zatiaľ naplánované na apríl budúceho roka.

Sagasti sa poslancom peruánskeho Kongresu stal len v marci tohto roka. V pondelok však bol zvolený za nového predsedu Kongresu, čím na základe ústavy oficiálne obsadil post hlavy štátu. Úrady dúfajú, že davy protestujúcich toto rozhodnutie akceptujú a situácia sa konečne upokojí. Ako informuje portál CNN, Sagasti sa stal štvrtým peruánskym prezidentom za posledných menej ako päť rokov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )