Foto: SITA - Jana Birošová, transparentneucty.sk

Peniaze poslala budúcemu prezidentovi strana Hlas-SD.

Na transparentnom účte Petra Pellegriniho pribudlo 10. apríla 250-tisíc eur. Zaslané boli z účtu strany HLAS – sociálna demokracia. Transparency International upozorňuje, že prijímanie darov po voľbách zákon neumožňuje.

Ako upozorňuje spoločnosť, zákon kandidátom dovoľuje prijímať finančné prostriedky iba do začiatku volebného moratória. Ministerstvo vnútra však stanovilo výnimku, podľa ktorej môžu vložiť prostriedky na účet aj po voľbách, ak potrebujú doplatiť faktúru. Kandidát si však môže posielať na transparentný účet peniaze iba zo svojho bežného účtu. To sa nestalo.

Proti zákonu

Pellegrini prijal 10. apríla ďalší dar od strany, v ktorej je doteraz predsedom. „Jeho účet mal byť zablokovaný tak, aby prijímanie darov, z ktorých môžu kandidáti financovať kampaň, nebolo po voľbách možné,“ upozorňuje mimovládna organizácia.

Dodáva tiež, že budúci prezident podľa hodnotenia viedol najmenej transparentnú kampaň pred voľbami, neukázal ani jediného darcu a skrýval sa za neverejný stranícky účet.

„Aj na konci kampane, ktorá bola podľa nášho odhadu najväčšia, mal na účte iba jediný dar od strany Hlas vo výške 250-tisíc eur. Doposiaľ neuhradil predovšetkým svoju bilbordovú kampaň,“ vysvetľuje Transparency. Dodáva tiež, že práve na bilbordoch bolo odhadom minutých minimálne 250- až 300-tisíc eur.

Aktuálne má víťaz prezidentských volieb na transparentnom účte 187 553,48 eura. Dnes odišli dve platby pre Freedom Factory a šesť platieb pre spoločnosť Creo.

Uložiť článok

Najnovšie články