wikimedia.org

Matej Mensatoris / / Série
Thomas Alva Edison je bezpochyby jeden z najväčších vynálezcov v histórii. Asi každý pozná jeho najznámejší vynález – žiarovku, ale určite každý pozná tiež telegraf či...

Thomas Alva Edison je bezpochyby jeden z najväčších vynálezcov v histórii. Asi každý pozná jeho najznámejší vynález – žiarovku, ale určite každý pozná tiež telegraf či fonograf. No Edison toho počas svojho života vynašiel oveľa viac. Možno neviete, no pod jeho menom je vedených až 1692 patentov a mnohé z nich sa stali základom nášho moderného sveta. V dnešnom článku sme pre vás vybrali päť Edisonových vynálezov, ktoré významne ovplyvnili náš moderný svet, no pravdepodobne ste nevedeli, že ich vynašiel práve tento génius.

Počítadlo hlasov

wikimedia.org
wikimedia.org

Zaznamenávač hlasov vo voľbách bol Edisonov úplne prvý patent. Edison si uvedomoval, že manuálne sčítavanie hlasov je zdĺhavá činnosť, a to najmä pri veľkom počte voličov. Zariadenie bolo jednoduché a zaznamenávalo len dve možnosti – áno alebo nie. Americký kongres však o prístroj neprejavil záujem a Edisonov prvý vynález nebol úspešný.

Elektrické pero (cyklostyl)

wikimedia.org
wikimedia.org

Edisonove elektrické pero vzniklo ako „vedľajší“ produkt pri vývoji telegrafu. Pero dokázalo prepichovať papier a na konci nechávalo trochu farby. Po zdokonalení prístroj predstavoval predchodcu moderných kopíriek. Aj keď tento vynález v tej dobe nebol veľmi populárny, o niekoľko rokov neskôr vznikla na základe Edisonovho elektrického pera prvá tetovacia pištoľ.

Akumulátory

wikimedia.org
wikimedia.org

Edison nebol nadšenec benzínu a predstavoval si, že autá by mali jazdiť na elektrinu. Pri vývoji svojho elektromobilu objavil spôsob ako uchovávať energiu. Pri experimentoch so železom a niklom objavil alkalický roztok, ktorý sa stal základom jeho batérií. Tento vynález sa stal pre Edisona jeden z najvýznamnejších a priniesol mu obrovské bohatstvo.

Vakuovač ovocia

wikimedia.org
wikimedia.org

Edison si uvedomil, že mnohé ovocie sa kazí preto, lebo je v kontakte so vzduchom. Vymyslel preto prvý vaukuovací prístroj na uchovávanie ovocia. Ovocie bolo umiestnené do sklenenej nádoby, odkiaľ prístroj odčerpal vzduch a následne na fľašu nasadil sklenený uzáver. Konzervovanie potravín pomocou vákua sa ukázalo ako jeden z najlepších spôsobov predlžovania čerstvosti potravín v tej dobe. Vakuovanie sa pri konzervácii niektorých potravín s obľubou využíva dodnes.

Elektromer

wikimedia.org
wikimedia.org

Edison je právom považovaný za „otca“ elektriny. Veď už koncom 19. storočia predviedol svoju prvú elektráreň a funkčný elektrický rozvod. Ešte predtým však vynašiel spôsob ako merať koľko elektrickej energie prejde cez určitú sústavu. Prístroj fungoval na základe prechodu prúdu medzi dvomi zinkovými platničkami, medzi ktorými bol elektrolyt. To umožňovalo zmerať množstvo prúdu prechádzajúceho cez platničky. Prístroj však meral len jednosmerný prúd, ktorého bol Edison zástancom.

Edisonovmu veľkému úspechu so žiarovkou sa hovorilo, že vďaka jeho vynálezu prestala existovať tma. Možno aj preto, na počesť v deň jeho pohrebu, v USA zhasli všetky žiarovky. Dnes je jasné, že jeho vynálezy a patenty dali základ modernému svetu tak, ako ho poznáme a právom ho môžeme označiť za jedného z najväčších vynálezcov v histórii ľudstva.Komentovať (0)