Vedci objavili nový proces, kedy je možné oxid uhličitý, ktorý sa nachádza vo vzduchu, premieňať na metanol (CH3OH- pozn. redakcie) pomocou homogénneho katalyzátora. Táto...

Vedci objavili nový proces, kedy je možné oxid uhličitý, ktorý sa nachádza vo vzduchu, premieňať na metanol (CH3OH- pozn. redakcie) pomocou homogénneho katalyzátora. Táto myšlienka nie je nová. Vznikla už dávnejšie, pričom novinkou je to, že vedci objavili katalyzátor – kovové ruténium, vďaka ktorému je reakcia rýchlejšia ako kedykoľvek predtým.

Článok pokračuje pod videom ↓

Napadlo vás, čím je tento objav výnimočný alebo prečo je prospešný? V tomto článku sa o tomto objave dozviete viac.

palivo2
interestingengineering.com

Ako iste všetci vieme, oxid uhličitý je pre život nevyhnutný a v atmosfére veľmi dôležitý prvok. Problém nastáva, keď ho je v ovzduší príliš veľa. Vtedy môže byť škodlivý.

palivo4
trendpolice.com

Jeho množstvo sa rapídne zvýšilo na začiatku priemyselnej revolúcie. Je to hlavne vinou emisií, ktoré sa do ovzdušia dostávajú spaľovaním uhlia, dreva, ropy a plynu – čiže fosílnych palív. Prirodzene, COje následne absorbovaný napr. rastlinami, ale keďže človek neustále mení zemský povrch, v tomto prípade sa jedná o odlesňovanie, je množstvo oxidu uhličitého v atmosfére nevyvážené.

palivo7
sciencemag.org

Pokračovanie na ďalšej strane…

Najnovšie články