Foto: Pixabay/independent.co.uk

Okolo ľavákov koluje nejedna fáma. Najnovšie štúdie ale ukazujú, že ľavorukí jedinci majú v mnohých oblastiach navrch.

Prednedávnom, aj na našich stránkach, ste mohli nájsť informáciu o tom, že sa objavila štúdia, ktorá tvrdí že ľaváci sú lepší v matematike než praváci. Nová štúdia ale zachádza ešte ďalej. Jej závery sú zrejme aj o čosi kontroverznejšie. Tvrdí totiž, že ľaváci sú múdrejší než praváci.

Podľa všetkého by mali ľaváci mať väčšiu pravú stranu mozgu, čo im napomáha sa lepšie orientovať v priestore a zároveň nemajú problém s mentálnou reprezentáciou objektov. Ľaváci okre toho disponujú väčším corpus callosums – zhlukom nervových buniek, ktoré spájajú mozgové hemisféry. Zjednodušene by sa dalo povedať, že pravákom cestujú informácie z jednej hemisféry do druhej cez prepchatú cestu, zatiaľ čo ľavácke informácie majú pred sebou prázdnu diaľnicu. Tým pádom sa im rýchlejšie spájajú súvislosti a sú pohotovejší.

Štúdia testovala svoju hypotézu na 2300 subjektoch v rôznych vekových kategóriách. Experimenty boli založené na rozličných obtiažnostiach, no na všetkých bol použitý ten istý dotazník, aby bola dosiahnutá dôveryhodnosť. Výsledky testov boli zverejnené a je to celkom jasné. Praváci môžu byť sklamaní.

Pexels

Štúdia teda preukázala, že ľaváci dokázali predčiť pravákov vo väčšine testov a keď prišlo na riešenie náročných problémov, boli omnoho rýchlejší a dosahovali lepších výsledkov. Pokiaľ išlo o riešenie jednoduchých úloh, boli obidve skupiny na rovnakej úrovni s minimálnymi rozdielmi. Výsledok taktiež ukázal, že takzvaní „extrémni praváci“, teda ľudia, ktorí využívajú svoju pravú ruku na všetky aktivity v testoch absolútne pohoreli. Zhrnutie teda tvrdí, že ľaváci majú veľkú výhodu pri riešení matematických úloh a extrémni praváci majú naopak nevýhodu.

Každopádne, je dobré pripomenúť, že nie je dôležité súdiť ľudí podľa toho, ktorú ruku pri práci používajú. Výskum totiž tiež preukázal, že len tretina ľudí, ktorí pri svojich aktivitách využíva ľavú ruku, je skutočne nadpriemerne chytrá. A samozrejme existuje aj veľké množstvo pravákov, ktorých inteligencia strčí do vrecka väčšinu ľudí.

Pozri aj: V génoch to nemajú. Nová štúdia konečne vysvetlila, prečo existujú praváci a ľaváci

indy100.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )