Dnešná časť krátkych faktov na večer vám opäť prináša jednu rýchlu zaujímavosť. Novinky, aktuálne informácie, zaujímavosti z prírody, histórie, športu, rekordy či neuveriteľné príbehy. To všetko sa dočítate v našich faktoch.

Paleontológovia objavili túto 48-miliónov rokov starú fosíliu v juhozápadnom Nemecku na lokalite známej ako Messel Pit. Ide o ukážku potravinovej pyramídy ukrývajúcej sa v tele hada, ktorý našiel svoju smrť v sopečnom jazere pred miliónmi rokov.

Skamenelina totiž neukrývala len kostru hada. V jeho útrobách sa totiž nachádzali zachované pozostatky jašterice, ktorá sa stala potravou hada tesne pred jeho smrťou. Vo vnútri pozostatkov tejto jašterice našli paleontológovia pozostatky hmyzu, ktorý bol zasa potravou jašterice. Takáto skamenelina je skutočnou vzácnosťou. Paleontológ Krister Smith povedal: „Je to jedna z tých skamenelín, ktoré človek môže hľadať celý život, no nikdy ju nenájde. Pravdepodobne budem po zvyšok svojho pracovného života hľadať zbytočne, nič podobné sa mi už ale nepodarí.“

sciencealert.com
sciencealert.com

Odborníkom sa dokonca podarilo odhadnúť príbeh týchto troch organizmov, ktorých pozostatky sa našli pohromade. Jašterica hmyz zožrala pravdepodobne 2 dni predtým, ako bola sama zožratá hadom. Toho už nezožral nikto. Pravdepodobne sa otrávil výparmi zo sopečného jazera.

sciencealert.com
sciencealert.com

V histórii paleontológie však nejde o prvý podobný nález. V roku 2008 sa rakúskym vedcom podarilo nájsť fosíliu ukrývajúcu telo ryby v tele nejakého obojživelníka, ktorý však skončil ako potrava pre žraloka. Lokalita Messel Pit je obľúbenou lokalitou paleontológov. Našli sa tu už mnohé významné skameneliny a Krister Smith sa už teší, kedy sa bude môcť vrátiť späť.

Príbehy
0
Komentovať (0)