Foto: Pixabay

Sníva sa vám, že padáte v snoch? Vedci vedia, čo to spôsobuje.

Možno sa to stalo aj vám. Prechádzate sa v sne, no odrazu sa začínate rútiť dolu bez možnosti zachytenia. Zvyčajne sa vtedy strhnete zo spánku v posteli s nepríjemným pocitom. Ak viete o čom píšeme, potom by ste mali zbystrieť pozornosť. Sny totiž odrážajú naše túžby a potreby, ktoré nemáme v našich životoch naplnené. 

Aby sme to dali na pravú mieru, padanie v snoch rozhodne nie je niečo, čo by bolo neobvyklé. V skutočnosti ide o jednu z najčastejších nočných môr aké sa vyskytujú.

Najnovšia štúdia uverejnená vo vedeckom časopise Motivation and Emotion sa pozrela na sny bližšie. Vedci urobili dva výskumy. V prvom zisťovali u respondentov, aké najčastejšie sny sa im snívajú a ktoré sa najviac opakujú. V ďalšom zase skúmali denníky, ktoré si respondenti o snoch vyhovovali a zaznamenávali v nich svoje pocity a emócie, ktoré prežívali počas priebehu sna.

Vedci analýzou dát dospeli k tomu, že frustrovaní jedinci najčastejšie zaznamenávali negatívne sny, ktoré môžeme označiť za nočnú moru. Okrem toho, že sa im snívalo o páde, zažívali tiež klasické nočné mory, v ktorých nechýbalo zlyhanie či poníženie.

Foto: Pixabay

Autorka štúdie Netta Weinsteinová z univerzity v Cardiffe uvádza, že negatívne emócie zo snov môžu byť snahou psychiky spracovať psychologicky náročné skúsenosti zo zážitkov počas bdenia.

Záver štúdie teda hovorí, že frustrácia zo života sa prejavuje aj počas spánku a to často nočnými morami, ktoré sa môžu prejavovať napríklad pádom v sne. Ak sa vám teda počas spánku sníva o pádoch, mali by ste sa pokúsiť napraviť svoj život počas bdenia. Ak sa vám to podarí, potom negatívne sny odídu samé od seba.

Pozri aj: Poznáme spôsob, ako sa to dá. Vedci po prvýkrát potvrdili techniku, ktorou dokážeme ovládať naše sny

sme.skpsypost.org

 

Príbehy
0
Komentovať (0)