Zemetrasenie v Záhrebe, foto: TASR/AP

Zemetrasenie si v hlavnom meste Chorvátska vyžiadalo jednu obeť.

V nedeľu skoro ráno zasiahlo chorvátske hlavné mesto Záhreb zemetrasenie s magnitúdom 5,3. K pandémii koronavírusu sa tak pridala ďalšia prírodná katastrofa, ktorá zasiahla obyvateľov chorvátskej metropoly. Zemetrasenie si vyžiadalo jeden ľudský život, niekoľko zranených a početné materiálne škody. Otrasy boli pritom zaznamenané aj na Slovensku, informujú veci zo Slovenskej akadémie vied.

V nedeľu krátko pred pol 7 ráno zasiahlo chorvátsky Záhreb a jeho metropolitnú oblasť s viac ako 1,2 miliónmi obyvateľmi zemetrasenie, ktoré spôsobilo viaceré materiálne škody. Zemetrasenie malo epicentrum asi 7 km od hlavného mesta, neskôr boli zaznamenané ešte ďalšie, slabšie otrasy s magnitúdom 5,0 a 3,7. Najsilnejšie otrasy zaznamenali aj slovenské seizmické stanice, informuje na webovej stránke SAV.

Zemetrasenie v Záhrebe, foto: TASR/AP

Otrasy zaznamenané na Slovensku

Otrasy, ktoré spôsobilo zemetrasenie s epicentrom neďaleko Záhrebu zaznamenalo hneď niekoľko seizmických staníc na území západného Slovenska. Celkovo ide o 21 pozorovaní, najviac (a to takmer polovicu) zaznamenala stanica v Nových Zámkoch. Informácie sú zverejnené na stránke seismology.sk.

Na Slovensku bolo podľa vedcov zo SAV možné zaznamenať len otrasy spôsobené prvým a najsilnejším zemetrasením. V samotnom Chorvátsku zaznamenali v priebehu 24 hodín od prvých otrasov ešte ďalšiu 50-tku s magnitúdom väčším ako 2.

Chorvátsko je aktívnou oblasťou

Zemetrasenie si v Záhrebe vyžiadalo jednu ľudskú obeť. Ide o 15-ročné dievča, ktoré pri otrasoch utrpelo ťažké zranenia, ktorým nakoniec v nemocnici podľahlo. Viacero ďalších ľudí utrpelo ťažšie či ľahké zranenia, otrasy však spôsobili najmä materiálne škody, v chorvátskej metropole bolo dokonca hlásených aj niekoľko požiarov. Zemetrasenie bolo plytké, podľa odhadov vychádzalo z hĺbky 10 km.

Zemetrasenie v Záhrebe, foto: SITA/AP

Vedci zo SAV tiež pripomínajú, že zemetrasenia nie sú na území Chorvátska žiadnym nezvyčajným fenoménom. Najsilnejšie známe zemetrasenie zasiahlo v roku 1667 známy Dubrovník. Odhaduje sa, že zemetrasenie dosahovalo magnitúdo 7,2, vyžiadalo si viac ako 5 000 ľudských obetí. V samotnom Záhrebe sa silné zemetrasenie vyskytlo naposledy v roku 1880, zničená bola vtedy veľká časť budov a mnohí obyvatelia sa z mesta vysťahovalo.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )