Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Viktor Orbán sa povedal aj to, že treba pribrzdiť nemecký vplyv v Únii.

Maďarsko nechce vystúpiť z Európskej únie (EÚ), radšej sa ju pokúsi zvnútra pretvoriť, vyzdvihla agentúra Reuters z nedeľňajšieho prejavu znovuzvoleného predsedu maďarskej vládnej strany Fidesz Viktora Orbána, ktorý podčiarkol, že sa postaví proti každému pokusu Bruselu oklieštiť suverenitu jeho krajiny.

Článok pokračuje pod videom ↓

Odmietajú západný liberalizmus

Podľa Reuters nacionalistický maďarský ministerský predseda, ktorého na budúci rok po desiatich rokoch prvýkrát čakajú tvrdé parlamentné voľby, na XXIX. zjazde Fideszu ďalej zdôraznil, že Maďari sa nepodriadia ďalšiemu diktátu z EÚ. „Maďarom stačilo to, čo kedysi stvárala komunistická byrokracia,“ vyhlásil znovuzvolený predseda Fideszu a dodal, že si nepraje ani Spojené štáty európske a že jeho krajina odmieta západný liberalizmus.

Reuters poznamenal, že Orbánov vyzývateľ, kandidát opozície na post premiéra Péter Márki-Zay, stelesňuje Orbánom hlásané tradičné hodnoty, preto sa zdá byť ťažkým súperom. Premiér však prisľúbil voličom masívnu finančnú podporu viacerých oblastí života a pritvrdil rétoriku namierenú proti prisťahovalectvu.

Orbán chce zreorganizovať pravicu v Európe

Podľa pohľadu nemeckého mienkotvorného denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) najdôležitejším odkazom prejavu novozvoleného predsedu Fidesz bolo, že treba pribrzdiť nemecký vplyv v Únii. FAZ poukázal aj na to, že Orbán chce zreorganizovať pravicu v Európe.

Maďari svoju vlasť, vieru a pôdu nevymenia ani nepredajú, vyhlásil Orbán v nedeľu v Budapešti na XXIX. zjazde vládnej strany Fidesz, na ktorom ho hlasmi 1061 delegátov znovuzvolili za predsedu strany.

Najnovšie články