Foto:  facebook.com (Marison Guciano)/youtube.com(scorpion)

Nezvyčajné video je smutným dôkazom toho, v akých neľudských podmienkach sú chované zvieratá v indonézskej zoo v meste Bandung.

Mysleli si, že to bude obrovská zábava. Návštevníci kontroverznej zoo v indickom meste Bandung, sa rozhodli, že sa zabavia na úkor úbohého zvieraťa. K jeho výbehu dali cigaretu a čakali, čo sa bude diať. Zviera po nej siahlo a začalo ju fajčiť. Návštevníkov ani v najmenšom netrápilo, že ponúkli cigaretu zvieraťu, ktorého počet sa v posledných rokoch znížil až štvornásobne a tento druh nie je ďaleko od vyhynutia.

Najhoršie na tom je, že tieto zvieratá sa naozaj nemajú ako brániť. Nachádzajú sa totiž to v Bandungu, v jednom z najhorších zoo na planéte. Zvieratá tam trpia podvýživou, úpenlivo prosia o cukríky či hamburgery. A ľudia? Tí sa bez ostychu prichádzajú dívať na ich trápenie. Nerobia nič preto, aby im pomohli. Zdá sa, že pohľad na trpiace tvory vo väčšine návštevníkov nevzbudí ani najmenší súcit.

Fajčiaci orangutan, o ktorom informovala tlačová agentúra  Associated Press, je ďalším krokom vedľa v konaní indonézskej zoologickej záhrady. „Je to maximálne ignorantstvo. Nemajú dozorcov, návštevníci sa vôbec nevedia správať,“ tvrdí aktivista Marison Guciano. Práve on je autorom videa, ktoré chytí za srdce každého normálneho človeka.

Najhoršie na tom je, že takéto nevhodné správanie návštevníkov vidia deti. A tie väčšinu robia to, čo vidia na dospelých. Možno aj im sa bude zdať zábavné ponúkať orangutanovi cigaretu. Pritom oba borneanskí orangutani (Pongo pygmaeus a Pongo abelii), ktorí sa nachádzajú v tejto zoo, patria medzi kriticky ohrozené živočíchy, ktorým rozhodne neprospieva fajčenie. Za posledných 16 rokov zahynulo viac ako 100-tisíc jedincov orangutanov. Toto číslo je naozaj alarmujúce. Za ich masívny úhyn môžu pytliaci a strata prirodzených biotopov. Ak ich nezačneme chrániť, čoskoro sa naši potomkovia budú o nich učiť len z čiernej kroniky.

Musela ísť na odvykačku


Nápad ponúknuť orangutanovi cigaretu, žiaľbohu nebol jediný. Pred istým časom podobná hlúposť napadla návštevníkom v inej indonézskej zoologickej záhrade, ktorí svojim nezodpovedným konaním spravili z Tori, samičky orangutana, tuhú fajčiarku. Nakoniec ju museli izolovať, aby jej tak pomohli zbaviť sa zlozvyku, ktorý majú na svedomí ľudia.

Ľudia podpisujú petíciu za zatvorenie zoo


Zoo v Bandungu zatvorili na určitý čas v roku 2016, a to kvôli tomu, keď tam v dôsledku zlých podmienok uhynul slon. No dnes funguje opäť, pričom návštevníci sa môžu „tešiť“ na to, čo doposiaľ naozaj nikde nevideli. Na nekončiacu biedu a utrpenie zvierat, ktoré ostávajú bezbranné voči ľudskému zaobchádzaniu.

Pozri aj: Smutný príbeh slonice Mary. Kvôli chybe cvičiteľa ju majiteľ cirkusu dal verejne popraviť a urobil z toho nechutné divadlo

iflscience.com, cbsnews.com