Foto: defence.pk, Mustafa Mohsin (flickr.com)

Najväčší slum na svete je iný, ako všetky ostatné slumy, o ktorých ste dodnes počuli.

Milióny ľudí po celom svete žijú v podmienkach, aké si ani nevieme predstaviť. V kontraste s bohatým životom veľkomiest, totiž na ich okrajoch existujú časti nazývané slumy. V slumoch žijú najchudobnejšie a sociálne najnižšie postavené vrstvy obyvateľstva. Nemýľte si však tento pojem s getom, ako sa to ľuďom často stáva. Kým geto je založené na náboženskom, etnickom či rasovom princípe, v slume to žije rôznorodosťou. Rôzne náboženstvá, rôzne kultúry, rôzne tradície a rôzni ľudia, ktorí však majú jednu vec spoločnú, a to, že nemajú prakticky nič.

Ak sa narodíte v slume, potom je vysoko pravdepodobné, že na tomto mieste prežijete celý život. A nie je to veru nič príjemné. Najväčším slumom na svete je Orangi Town, najchudobnejšia časť najväčšieho a najľudnatejšieho pakistanského mesta Karáči. V Orangi Town žije podľa odhadov na asi 50 km² až 2,4 milióna ľudí. Nie je to však oficiálne číslo. Zaevidovať všetkých občanov žijúcich v tomto slume, ako i v ktoromkoľvek inom na svete, je totiž takmer nemožné.

Old Orangi Town (OWP)
Strike Day Orangi Town Pakistan Bazar (Iqbal Market)
Choroby, špina, chýbajúca kanalizácia. I to je realita života v chudobných slumoch. V čase vzniku sa slum v Karáči od iných svetových slumov ničím nelíšil. Postupom času sa však situácia pomaly zlepšovala. Do „rekonštrukcie“ a zveľaďovania svojich síce chudobných a ledva stojacich domovov sa totiž pred rokmi pustili obyvatelia slumu na vlastnú päsť. Vládne inštitúcie totiž na najchudobnejších obyvateľov mesta neustále „zabúdala“.
Sharing to Learn
Shades of life on the footpaths

Medzi prvých aktivistov v slume Orangi Town patrila Sultana Javed potom, ako jej dcéra spadla do odpadovej diery, kde kvôli chýbajúcej kanalizácii v slume končil všetok odpad rodiny. Ďalším impulzom bola pre Sultanu choroba jej syna, ktorý od komárov zdržiavajúcich sa v okolí provizórnych kanálových systémov dostal horúčku dengue. Práve tá spolu s maláriou trápi z infekčných ochorení obyvateľov Karáčskeho slumu najviac. Sultane Javed sa podarilo zmobilizovať celkom 22 rodín žijúcich v slume a spoločne sa pustili do stavby „normálnej“ kanalizácie, ktorú moderný svet berie už ako úplnú samozrejmosť.
GB.PAK.09.0056

Na pomoc ľudí žijúcich v dnes najväčšom slume na svete sa neskôr pustili i neziskové nevládne organizácii. Vďaka spolupráci troch takýchto inštitúcií vznikol projekt Orangi Pilot Project, ktorý sa snažil najchudobnejším a najnižším vrstvám obyvateľstva v Karáči pomôcť. Za 30 rokov činnosti sa projektu spolu s miestnymi aktivistami podarilo niečo, čo na začiatku považovali za nemožné. Dnes má totiž v Orangi Town až 90% ulíc a domov fungujúcu kanalizáciu, ktorá je základom žitia v mestskom prostredí. Projekt OPP sa v minulosti zameral i na stavbu malých domov, v ktorých potom najchudobnejší obyvatelia mohli bývať.

defence.pk

V Orangi Town dokonca dnes vďaka projektu OPP funguje i akýsi „priemysel“. Výrobky miestnych remeselníkov sú predávané nielen na trhoch v Karáči, ale dokonca vyvážané i za hranice mesta. Nenechajte sa však oklamať. Orangi Town je stále slum, a teda miesto, kde ľudia majú ťažký život v podmienkach, ktoré si mnohí možno ani nevieme predstaviť. Orangi Town je stále najväčším slumom na svete – najľudnatejším miestom, kde sú peniaze v podstate ničím a súčasne vlastne absolútne všetkým. V porovnaní s inými slumami na svete je však ten v pakistanskom Karáči najlepším z najhorších miest na život.

Pozri aj: 12 rodín, 12 krajín a 12 rôznych domácností. Takto žijú ľudia z rôznych vrstiev spoločnosti a takéto majú sny

thisisplace.orgreuters.comhindustantimes.com
Uložiť článok

Najnovšie články