Na svete existuje obrovské množstvo záhadných či strašidelných miest, ktorým sa ľudia radšej vyhýbajú. Také miesto sa nachádza aj v Pezinku. To čo, sa dialo v ústave bude navždy zapísané v jeho múroch.

Rôzne ústavy, zariadenia či nemocnice majú mnoho zameraní, ale ich najhlavnejšou prioritou je pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú. Takú úlohu mala aj psychiatrická nemocnica Philipa Pinela v Pezinku. Dodnes stále slúži na liečbu pacientov so špecializovanou zdravotnou a ošetrovateľkou starostlivosťou.  Jej súčasťou bola aj stará budova, ktorá si však nezachovala svoju podobu a dnes je v hroznom stave. Pripomína skôr miesto plné strachu a hrôzy.

Vznik nemocnice

Do roku 1918 boli na mieste dnešnej Psychiatrickej nemocnice železité kúpele – táto časť Malých Karpát obsahuje rozličné nerasty, v tesnej blízkosti kúpeľov boli i antimónové bane. Malebné prostredie tejto podhorskej vinohradníckej oblasti lákalo na odpočinok, tak sa kúpele stávali obľúbeným výletným miestom pre obyvateľov okolia, ale aj Bratislavy. V roku 1924 sa uzatvorila zmluva na hotelizáciu dlhodobo psychicky chorých ľudí. Zo začiatku boli pacientmi len muži. Vďaka profesorovi Pogádymu, ktorý obrovským úsilím presadil modernizáciu liečebne, bol v roku 1976 položený základný kameň, za ktorým stojí dlhých sedemnásť rokov budovania novej psychiatrie. Neskôr, v roku 1995, bola liečebňa premenovaná na počesť významného francúzskeho lekára  a  prvého reformátora v oblasti psychiatrie na Psychiatrickú nemocnicu Philippa Pinela. Kedže sa stará budova nepoužíva, stala sa miestom vandalizmu. Viac nám však o psychiatrickej nemocnici Philipa Pinela v Pezinku, ukážu chalani z Adventure Hunters.

Philip Pinel

Predovšetkým bol Philip Pinel veľmi vzdelaný. Stal sa francúzskym lekárom a zakladateľom francúzskej psychiatrie. To, čo dokázal on, neurobil nikto pred ním. Presadzoval totižto k duševne chorým ľuďom humánny prístup. Klasifikoval niektoré mentálne poruchy a bol označovaný ako otec modernej psychológie.

Psychiatrická nemocnica v Pezinku má dnes kapacitu 480 lôžok. Hlavným cieľom je poskytovanie kvalitnej liečby v súlade s vedeckými poznatkami a ľudskými právami a najmä rešpektom voči každému pacientovi.

Pozri aj: Toto sú tri najtmavšie miesta na Slovensku, kde uvidíte tisíce hviezd, meteorické roje či polárnu žiaru ako nikdy predtým

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy