Foto: Youtube (South China Morning Post)

Opice sú nesmierne inteligentné.

V čínskej zoo v meste Čeng-čou v provincii Henan sa podarilo natočiť video, ktoré návštevníkov, ale aj pracovníkov záhrady, uviedlo do mierneho šoku. Malý primát známy ako malpa či kapucínska opica si naostrila kameň a začala udierať do skla, ktoré ju oddeľuje od voľného sveta. Informuje o tom portál IFL Science

Udalosť sa udiala 20. augusta. “Opica si brúsila kameň a potom ním začala udierať do skla,” povedal jeden z návštevníkov zoo pre thepaper.cn.

Po niekoľkých úderoch sa jej podarilo sklo rozbiť, čo ju vystrašilo a utiekla do vnútra výbehu. Ako potom povedali návštevníci zoo, neskôr sa ku sklu vrátila, aby si ho prezrela a aj sa ho dotkla.

Zamestnanci zoo informovali médiá, že tento druh opíc je mimoriadne zručný, pokiaľ ide o používanie nástrojov. No táto konkrétna malpa je ešte zručnejšia. Ako jediná používa kamene na rozbíjanie orechov. Ďalej zoo informovala, že opička je v poriadku a nič sa jej nestalo.

Malpy používajú nástroje nielen kvôli tomu, aby sa dostali k potrave, ale aj pri iných činnostiach. Napríklad nimi kopú otvory v zemi či drvia ovocie a semená. Dokonca ich používajú aj pri sexuálnych prejavoch.

Prečo opica na videu rozbila sklo, je ale nejasné. Mohlo ísť pokojne o prejav nudy, či naopak záujem o sklo a takto ho chcela preskúmať. Nie je vylúčený ani pokus o útek. Mnohí ľudia si myslia, že malpa mohla byť v strese z toho, že nie je na slobode a poukazujú na to, že držanie v zajatí takýchto inteligentných zvierat je prejavom nesmiernej krutosti voči nim.

4
Uložiť článok
Komentovať