Foto: Unplash

Mobilní operátori rad za radom vypínajú 3G sieť.

Ako sme vás informovali pred pár dňami, po spoločnosti Telekom sa k ukončeniu prevádzky tejto siete pridávajú aj O2 a Orange. Ak patríte k ich zákazníkom a stále máte na svojom zariadení nastavenú 3G sieť, pripravte sa na prechod k modernejšej generácii sietí.

Skontrolujte svoje zariadenia

Ak patríte k tým, ktorí majú na svojom zariadení stále nastavenú sieť 3G, už čoskoro nebudete môcť využívať internetové služby operátorov Orange a O2. Spoločnosti preto odporúčajú skontrolovať svoje SIM-karty.

Ako nás informovala spoločnosť O2, zákazníci si funkčnosť svojej SIM-ky vedia jednoducho overiť na tejto stránke. „Stačí zadať telefónne číslo a náš systém zákazníka obratom upozorní, ak má staršiu SIM kartu, ktorú treba vymeniť za novú,“ uviedla pre interez Annamária Krchňavá, špecialistka externej komunikácie.

Foto: O

S identifikáciou starej 3G SIM karty vám pomôžu aj v predajniach, na Zákazníckej linke alebo Zákazníckej linke pre firemných zákazníkov. Ako ďalej Krchňavá uvádza, v prípade, ak zistíte, že potrebujete novú SIM-ku, starú môžete bezplatne vymeniť za novšiu 4G v ktorejkoľvek predajni na počkanie.

Rovnakú rady poskytol svojim zákazníkom aj Orange. „Odporúčame vám skontrolovať si, akú sieť podporuje vaše zariadenie. Pokiaľ podporuje len 2G alebo 3G a využívate ho aj na prístup k internetu, je potrebné si do konca roka zabezpečiť zariadenie podporujúce 4G,“ upozornila spoločnosť v tlačovej správe.

Zároveň dodáva, že je dôležité overiť si typ SIM karty. „V prípade, že využívate staršiu SIM-ku, ktorá nepodporuje prístup do 4G alebo 5G siete, je potrebné požiadať o jej bezplatnú výmenu za novú.“ Môžete tak urobiť v ktorejkoľvek predajni u operátora, alebo – v prípade firemných zákazníkov -, cez obchodného zástupcu.

Je čas posunúť sa

Ak patríte k tým, ktorí majú na svojom zariadení stále nastavenú sieť 3G, už čoskoro nebudete môcť využívať internetové služby operátorov Orange a O2.

Orange vypne svoju 3G sieť k 31. decembru 2023. Sústreďuje sa na rozvoj modernejších sietí, vrátane 5G. „Pokrývame ňou aktuálne už 65,6 percenta populácie Slovenska v 586 mestách a obciach a pokračujeme v jej rozširovaní naďalej,“ uvádza.

O2 plánuje začať s vypínaním 3G na konci januára 2024. Ako prvé sa vypnú okresy Žarnovica a Zlaté Moravce, o ďalších oblastiach bude operátor ešte komunikovať.

Uložiť článok

Najnovšie články