Foto: Pexels

Openpilot je alternatívou pre autá bez vstavaného autonómneho systému.

Budúcnosť automobilovej dopravy tkvie v autonómnych systémoch. V súčasnosti si za takúto funkciu pri kúpe auta poriadne priplatíte. Vedeli ste však, že existuje aj open source autonómny systém, ktorý aktuálne podporuje už 35 rôznych modelov a po počiatočnej investícii do hardwaru, ho môžete mať celkom zadarmo? Vyvinul ho známy hacker menom George Hotz.

Spoločnosť comma.ai uvoľnila poslednú časť skladačky svojho systému Openpilot. Softvér autonómneho systému do automobilov je tak konečne v plnej verzii dostupný v štýle open source. V najnovšej verzii nájdete vylepšenia v podobe spomaľovania podľa značiek z mapových podkladov či podporu ďalších modelov od rôznych výrobcov automobilov.

Funkcie systému

Systém Openpilot zatiaľ poskytuje len základné služby autonómneho systému. Spočíva v udržovaní konštantnej rýchlosti a odstupu od vozidla idúceho pred vašim automobilom (Adaptive Cruise Control). Okrem toho ponúka aj Lane Keeping Assist System a teda udržovanie jazdy vo vyznačených pruhoch na vozovke. Openpilot aktuálne podporuje celkom 35 modelov značiek ako Chevrolet, Honda, Hyundai, Kia či Toyota. Celý zoznam podporovaných automobilov nájdete tu.

Cena hardwaru

Openpilot je open source a systém je tak pre užívateľov celkom zadarmo. Investícia však tkvie v zakúpení nutného hardwaru. Ten okrem iného spočíva aj v kamere v tvare smartfónu, ktorá sa jednoducho umiestni na čelné sklo automobilu. Po pripojení a nahratí softvéru do automobilu, kamera monitoruje situáciu na vozovke, vyhodnocuje ju, analyzuje a autonómny systém už všetko vyrieši za vás. Samozrejmosťou sú bezplatné aktualizácie a vylepšenia. Všetko potrebné je možné zakúpiť za približne 1000 amerických dolárov, čo je v prepočte približne 875 eur.

Foto: comma.ai

Za všetkým je známy hacker

Za vývojom autonómneho systému Openpilot stojí americký hacker George Hotz. Ten sa preslávil najmä tým, že na iPhone prelomil zablokovanie využívania viacerých operátorov. Stojí aj za hacknutím konzoly PlayStation 3, ktorá bola označovaná za jedinú bezpečnú a nenapadnuteľnú hernú konzolu. Autonómny systém Openpilot sa v súčasnosti pýši viac ako 4500 používateľmi, ktorí spoločne so systémom najazdili už viac ako 11 miliónov kilometrov.

vtm.zive.czcomma.ai
2
Uložiť článok
Komentovať